Sanok nadal bez programu naprawczego oraz budżetu

Marek Winiarski 2025-01-25
UDOSTĘPNIJ:
Sanok nadal bez programu naprawczego oraz budżetu
Sanok nadal bez programu naprawczego oraz budżetu. Obie kwestie rozpatrywała rada miasta na sesji nadzwyczajnej. Po czterech godzinach obrad, większością głosów radnych, obrady postanowiono zawiesić. Ostateczne decyzje przełożono na przyszły czwartek, czyli 30 stycznia. Sanok ma problemy finansowe. Trwa spór jak je rozwiązać.

Zarząd miasta musi wykazać, w jaki sposób pokryje deficyt operacyjny i zobowiązania wymagalne na kwotę ponad 10 milionów złotych. Nie została ona rozliczona w ubiegłym roku ani uwzględniona w budżecie na rok bieżący, co zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Nakazała sporządzenie planu naprawy finansów miasta i taki  dokument powstał, ale nie znalazł uznania radnych.    


ROBERT PŁAZIAK - radny Sanoka: - W zasadzie w pierwszym roku i w kolejnych opierał się na obsłudze zadłużenia, zmniejszeniu kwoty obsługi zadłużenia, to przekształceniu transformacji obligacji w kredyty, to jest bardzo niebezpieczne, moim zdaniem prawie niewykonalne jeżeli wykonalne to w niewielkim stopniu pewnie w 50 procentach.


Zarząd miasta planuje pożyczyć od Skarbu Państwa 160 milionów złotych, spłacić długi i planowany deficyt. Zamierza też między innymi podwyższyć czynsz za lokale użytkowe, lokalne podatki, zredukować zatrudnienie w placówkach oświatowo-wychowawczych oraz zlikwidować becikowe.

Szacowany efekt zaciskania pasa to niecałe 4,5 miliona złotych w roku bieżącym. To za mało by finanse miasta wyprowadzić na prostą - twierdzi większość radnych. 


SŁAWOMIR MIKLICZ - przewodniczący rady miasta Sanoka: - Według większości radnych zawierał wiele błędów, a przede wszystkim nie oceniał całości jakby funkcjonowania jednostek miejskich i miasta dlatego zostało złożonych szereg wniosków, mamy nadzieję, że burmistrz pozytywnie do nich się ustosunkuje, że ten program naprawczy poprawi i ten program będzie naprawczy przyjęty przez radę miasta.   


Do końca stycznia radni Sanoka powinni uchwalić budżet, oczywiście na podstawie założeń programu naprawczego.  


TOMASZ MATUSZEWSKI - burmistrz Sanoka: - To ostatecznie od Regionalnej Izby Obrachunkowej i oczywiście od naszych decyzji radnych będzie zależało, czy to zostanie wszystko zatwierdzone, czy cała dokumentacja zostanie pozytywnie zaopiniowana przez Regionalna Izbę Obrachunkową zarówno program jak i budżet z WPF na 2025 rok. 


Niepowodzenie może oznaczać przejęcie sterów miasta przez zarząd komisaryczny. 

Źródło:
TVP3 Rzeszów