W Wojewódzkim Zespole Orzekania o Niepełnosprawności trzy razy w tygodniu specjalny zespół zgodnie z ustawą w punktach ocenia poziom wsparcia osób z niepełnosprawnościami, które chcą skorzystać z pomocy. Niemal codziennie można tu spotkać składających wnioski w imieniu bliskich czy znajomych. Od startu programu, czyli od ubiegłego roku, na Podkarpaciu złożono 44,5 tysiąca wniosków.
Niemal połowę składają osoby w wieku od 70 do 90 lat. Konieczne jest orzeczenie o niepełnosprawności, do wniosku trzeba dołączyć także kwestionariusz samooceny trudności w codziennym funkcjonowaniu. Weryfikują to specjaliści.
Od tego roku szansę na pomoc mają osoby, które otrzymały mniejszą liczbę puntów i wcześniej nie zakwalifikowały się do takiego wsparcia. Tylko na Podkarpaciu jest ponad 3600 takich osób. Kto już ma decyzję Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności wniosek o wypłatę musi złożyć w ZUS.
Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Tylko w ubiegłym roku do ZUS w regionie wpłynęło ponad 12 tysięcy wniosków o wypłaty, a ich łączna kwota przekroczyła 313 mln złotych.