Trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego w regionie

Ilona Małek 2025-01-02
UDOSTĘPNIJ:
Trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego w regionie
Trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego powstały w Głogowie Małopolskim, Przecławiu i Szyperkach w gminie Jarocin. Natomiast w Sieniawie i Dębicy będą pracować całodobowo. Wszystko po to, by skrócić czas dojazdu do chorych. Obecnie, w naszym województwie jest już ponad sto takich zespołów. Planowane są kolejne. Od czerwca ma też zostać uruchomiony ambulans wodny.

W Głogowie Małopolskim od wczoraj stacjonuje karetka i zespół gotowy nieść pomoc. Stąd blisko jest do węzła autostradowego i m.in. to miało znaczenie. Dziś pierwszy wyjazd to wezwanie do pomocy mieszkańcowi Wysokiej, który skarżył się na duszności, ale działający w tym miejscu zespół ratownictwa medycznego od wczoraj ma sporo pracy.

Chodzi o skrócenie czasu dojazdu do pacjenta - to liczy się najbardziej w ratowaniu życia. W tej części powiatu rzeszowskiego była to tzw. biała plama, ale to nie jedyne miejsce, gdzie od 1 stycznia na wezwania czeka zespół ratowników gotowych nieść pomoc.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki:
"Uruchomiony został punkt w Przecławiu i gminie Jarocin, dodatkowo w Sieniawie i Dębicy został zwiększony czas stacjonowania zespołu medycznego do 24 godzin".

Wojewoda chce przeanalizować czas dojazdu karetek do pacjentów i wskazać miejsca, gdzie takie punkty są jeszcze potrzebne. Rzeszów jako miasto wojewódzkie wciąż się powiększa, przybywa mieszkańców i aut, ale rosną też korki, a to powoduje, że niejednokrotnie wydłuża się czas dojazdu karetek do pacjentów. W tym zakresie ważna jest więc współpraca z okolicznymi samorządami. To one przekazują pomieszczenia dla zespołów ratowniczych.

Na razie dyżur zespołu ratowniczego w Głogowie Małopolskim trwa 16 godzin na dobę, ale samorządowi zależy, by od przyszłego roku wydłużyć go do 24 godzin. Na Podkarpaciu funkcjonuje ponad sto takich podstawowych zespołów ratownictwa medycznego. Będą mogły także dojeżdżać do pacjentów w sąsiednich województwach, a w czerwcu uruchomiony ma zostać pierwszy na Podkarpaciu ambulans wodny, co ma pomóc pacjentom w bieszczadzkich miejscowościach położonych nad Zalewem Solińskim.


Rozmowa z Teresą Kubas-Hul, wojewodą podkarpackim:


Źródło:
TVP3 Rzeszów