Porcelanowa wystawa w przeworskiej oranżerii

Beata Bartman 2024-12-26
UDOSTĘPNIJ:
Porcelanowa wystawa w przeworskiej oranżerii
Święta się kończą, ale wiele osób jutro ma wolne. A potem jest sobota i niedziela. Może warto w tym czasie zaplanować wyjazd do Przeworska. Dawni właściciele miejscowego Pałacu-Lubomirscy zimą szukali namiastki ciepła i zieleni w przypałacowej oranżerii. W czasach współczesnych ten piękny obiekt przez kilkadziesiąt lat stał zamknięty na głucho i czekał na remont. Niedawno znów został przywrócony do życia i znów pełen jest zieleni. Pełni funkcje kulturalną, na miejscu organizowane są wystawy i koncerty. Teraz pełen jest kwiatów, bo w oranżerii prezentowana jest niezwykła kolekcja polskiej porcelany z elementami właśnie kwiatowymi.

Tak wygląda po renowacji wnętrze przeworskiej oranżerii. Są tu palmy i egzotyczne strelicje. Można też oglądać przepiękne motywy kwiatowe na porcelanie z Chodzieży udostępnionej przez kolekcjonera Piotra Marca, z którym muzeum współpracuje od 20 lat. Na ekspozycję udostępnił 300 różnego rodzaju porcelanowych naczyń zgodnie z zamówieniem muzeum właśnie zdobionych w kwiaty. Przeznaczenie niektórych może zaskakiwać.

Porcelana wyróżnia śnieżnobiała barwa. Można ja poznać po tym, że ścianki filiżanek czy talerzyków przepuszczają światło. Na dworach królewskich była popularna m.in w związku z przekonaniem, że w kontakcie z trucizną ulega zniszczeniu. Kiedyś była luksusem. Prezentacja kolekcji wpisuje się w funkcje tego obiektu, który a służyć celem kulturalnymi jest udostępniony mieszkańcom.

Oranżeria to miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi. Niedługo po otwarciu zorganizowano tu m.in. wieczór francuski, później afrykański. Ale ta ekspozycja to tez dowód na to że oranżeria przybliża polska historie, bo przecież Chodzież to jedna z najstarszych marek polskiej porcelany. Historia fabryki sięga 1852 roku.

Źródło:
własne