Rzeszowscy gastroenterolodzy z kontraktem tylko na trzy miesiące

Ilona Małek 2024-12-19
UDOSTĘPNIJ:
Rzeszowscy gastroenterolodzy z kontraktem tylko na trzy miesiące
Napięta sytuacja rzeszowskiej Kliniki Hepato i Gastroenterologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Sprawą zajęliśmy się po interwencji naszych telewidzów - pacjentów oddziału, którzy obawiali się czy pracujący tam lekarze będą ich dalej leczyć. Już wiadomo, że medycy podpisali kontrakty na trzy miesiące. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność poprawy warunków leczących się tam chorych. Jak podkreślają jest kadra, sprzęt ale warunki w jakich przyjmują pacjentów pozostawiają wiele do życzenia

Tak teraz wygląda oczekiwanie na wizytę w pracowni endoskopowej. Pacjenci narzekają na miejsce w tzw. przewiązce.

Łukasz Krupa, gastroenterolog - Nie ma dedykowanego miejsca dla nas, pacjenci chcą z nami rozmawiać. Nie ma płynności pracy, nie ma miejsca by wybudzili się do końca są warunki są prowizoryczne i ciężkie.

Pacjentom przeszkadza także to, że w pobliżu nie ma toalety z której mogliby skorzystać po lub przed badaniem. Ale przede wszystkim nie wyobrażają sobie żeby zabrakło lekarzy, którzy ich leczą.

Wanda Nowak, pacjentka - Nie wyobrażam sobie, gdzie pójdziemy, tu jest najbliżej z okolic wszyscy się zjeżdżają tutaj.
- A te warunki wam odpowiadają?
- Jest jak jest, lepiej by było żeby było lepiej bo jest tak średnio.


Na ten oddział przyjeżdżają pacjenci z wielu nawet odległych od Rzeszowa miejscowości, bo jak twierdzą mogą liczyć na fachową pomoc pracujących tu lekarzy.

Zbigniew Grych, pacjent - Lekarze są bardzo dobrzy, właśnie zza Dębicy przyjechałem żeby mi badania porobili.

To właśnie Ci lekarze we wtorek zdecydowali się podpisać nowe kontrakty, ale na razie na trzy miesiące. Zwracają uwagę, że warunki w jakich przyjmują pacjentów muszą się poprawić.

Łukasz Krupa, gastroenterolog - Na trzy miesiące i będziemy obserwowali czy będą w tej materii postępy. W tych warunkach obecnych jest ciężko efektywnie i bezpiecznie wykonywać dalsze zabiegi.

Tymczasem jak podkreślają lekarze wykonują największą liczbę specjalistycznych zabiegów na Podkarpaciu. Wymagają one nie tylko sprzętu, ale też lepszego zaplecza. Dyrektor szpitala Wojciech Zawalski zapewnia, że przygotowania już się zaczęły.

- Zaczęliśmy rozmowę od gastroenterologii, jest w planie na przyszły rok rozpoczęcie budowy nowych miejsc na pracownie gastroenterologii, gdzie będą zabiegi.

Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego - My jako Uniwersytet dostaliśmy szpital, który mieści się w XIX-wiecznym budynku. Naszym celem jest wybudowanie nowego szpitala.

Rektor podkreśla, że szpitala nie wybuduje się w ciągu trzech dni. A poprawy warunków wymaga więcej oddziałów m.in. laryngologia, chirurgia szczękowo-twarzowa i dermatologia. Projekt budowy nowego szpitala uniwersyteckiego trafi już na najbliższą Radę Społeczną Szpitala.

Źródło:
własne