"Złoty Wiek" Jarosławia na wystawie w Kamienicy Orsettich

Krzysztof Kuchaj 2024-12-13
UDOSTĘPNIJ:
"Złoty Wiek" Jarosławia na wystawie w Kamienicy Orsettich
Ponad 500 eksponatów prezentowanych jest na nowej stałej ekspozycji otwartej dziś w jarosławskim muzeum. Pokazują, jak wyglądało życie miasta i jego mieszkańców w XVI i XVII wieku, czyli złotym okresie w jego historii, kiedy Jarosław był miejscem drugich co wielkości jarmarków w Europie, bogacąc się na handlu i zyskując ważne miejsce na mapie Rzeczypospolitej.

Na ekspozycji można zobaczyć między innymi portrety trzech wyjątkowych kobiet, które w XVI i XVII wieku były właścicielkami Jarosławia. To Anna Ostrogska, jej matka oraz córka. To właśnie one rozbudowywały miasto bogacące się na organizowaniu słynnych jarmarków, na które przyjeżdżało tysiące kupców - także z Orientu.

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie jest między innymi żelazna skrzynia, w której zobaczyć można kilkadziesiąt monet z czasów Zygmunta III Wazy odkopanych niedaleko Jarosławia. Po raz pierwszy pokazywana jest także kotwica znaleziona na dnie Sanu.

Złoty wiek w historii Jarosławia to także rozwój miejscowego rzemiosła. Piękne kafle, skomplikowane zamki do drzwi oraz cynowe naczynia - to tylko niektóre pamiątki z tamtych czasów. Zobaczyć można także ozdobne skrzynie dawnych cechów rzemieślniczych.

Wśród ponad 500 zabytkowych przedmiotów prezentowanych na nowej ekspozycji największą grozę budzą dwa katowskie miecze, którymi ścinano kiedyś głowy skazańców. Aż do początku XX wieku były przechowywane w podziemiach jarosławskiego ratusza. Dziś są jednymi z najcenniejszych eksponatów miejscowego muzeum.

Źródło:
TVP3 Rzeszów