Jubileusz Muzeum-Zamku w Łańcucie

Krzysztof Kuchaj 2024-11-24
UDOSTĘPNIJ:
Jubileusz Muzeum-Zamku w Łańcucie
Muzeum-Zamek w Łańcucie obchodzi 80-lecie powstania. Wyjątkowa w skali Polski rezydencja magnacka uratowana w czasie II wojny światowej stała się placówką kulturalną w 1944 roku. I od tego czasu dba nie tylko o pozostawione w niej dziedzictwo, ale stale uzupełnia zbiory i udostępnia turystom kolejne wyjątkowe ekspozycje.

Łańcucki zamek przez kilka pokoleń był siedzibą dwóch zasłużonych dla Rzeczypospolitej rodów - Lubomirskich i Potockich. Pozostały po nich wyjątkowe wnętrza i ogromny zbiór dzieł sztuki. W 1944 roku część z nich została wywieziona na zachód Europy, ale reszta pozostała. Przed grożącym zamkowi zniszczeniem przez wkraczającą do Łańcuta Armią Czerwoną uchronił rezydencję pewien fortel.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej zamek stał się muzeum, które zaczęli odwiedzać pierwsi zwiedzający. W czasach PRL-u przed rezydencją witała ich tablica informująca, że jest symbolem nierówności społecznej. Dziś tablicy już nie ma, ale turyści wciąż przyjeżdżają, bo dawna rezydencja jest wyjątkowym zabytkiem w skali Polski, o który dbają kolejne pokolenia muzealników.

W ostatnich latach rezydencja została gruntowanie odnowiona, a zwiedzającym udostępniono kolejne ekspozycje. Odtworzono na przykład storczykarnię. Oranżerię zamieniono na centrum edukacji tradycji, a w dawnej ujeżdżalni można teraz oglądać kolekcję powozów kupionych do muzeum po II wojnie światowej. Do zamku trafiają nie tylko kolejne eksponaty, ale i nowe technologie.

Podczas uroczystości 80-lecia powstania muzeum najbardziej zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe oraz medale "Zasłużony dla kultury polskiej". Zaprezentowano także okolicznościową 5-złotówkę wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski, na której znajduje się łańcucki zamek.

Źródło:
TVP3 Rzeszów