Warsztaty były prowadzone pod okiem specjalistów policyjnych, wojskowych i cywilnych z kraju i zza granicy. Tematem było udzielanie pomocy medycznej w warunkach działań jednostek specjalnych wojska i policji, a dzięki wyposażeniu w sprzęt symulacyjny, uczestnicy mieli stworzone warunki bardzo zbliżone do realnych.
Przez kolejne trzy dni, uczestnicy warsztatów mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, w tym szybkiego wdrożenia działań ratujących ludzkie życie, zagrożone np. w wyniku masywnych krwotoków, niedrożności dróg oddechowych, odmy czy innych obrażeń.
Medycyna pola walki zajmuje się specyficznymi obrażeniami w specyficznych warunkach. Regularne szkolenia z zakresu medycyny ratunkowej są niezbędne do podnoszenia kwalifikacji policyjnych ratowników bojowych.
W warsztatach wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kotrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, SPKP Białystok, Radom, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, CPKP BOA, funkcjonariusze jednostki interwencyjnej MSK z Czech oraz żołnierze z JWK Lubliniec, I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.