Nauka pierwszej pomocy w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Ma zapobiegać tragediom

Adam Bienias 2025-04-02
UDOSTĘPNIJ:
Nauka pierwszej pomocy w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Ma zapobiegać tragediom
Tydzień temu na Dolnym Śląsku podczas zabawy 10-latek zadławił się klockiem, w Chełmie 9-latka cukierkiem, ich życia nie udało się uratować. Po głośnej tragedii w Rzeszowie, gdy 3-letni chłopiec zadławił się winogronem i zmarł, w całym kraju ruszyła seria szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Do wielu szkół i przedszkoli trafił specjalistyczny sprzęt. Mimo to wielu tragedii wciąż nie udaje się uniknąć.

11 lipca 2023 roku w jednym z rzeszowskich żłobków 3-letni chłopiec zadławił się winogronem. Opiekunki szybko ruszyły mu na pomoc, ale życia dziecka nie udało się uratować. Prokuratura uznała, że był to nieszczęśliwy wypadek.


W Mielcu tak zwane urządzenia LifeVac, służące do ratowania życia w przypadku zadławienia trafiły już do wszystkich przedszkoli i żłobków.


Agnieszka Domin, dyr. Przedszkola nr 12 w Mielcu:

-Na szczęście nie musieliśmy korzystać z tego sprzętu, wiemy, że go mamy, jeżeli można to tak nazwać czujemy się bezpieczniej mając ten sprzęt, oczywiście jesteśmy wyszkoleni w tym zakresie.


Szkolenia – online - organizują też ratownicy medyczni – między innymi z Grupy Passio.


Marek Cieśla, ratownik medyczny z Mielca:

-Do pierwszego roku życia tworzymy sobie taki koszyczek, korzystamy z grawitacji, 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową oraz pięć uciśnięć klatki piersiowej i tak na zmianę, aż ten prawidłowy oddech nie powróci.


Anna Mądry, dyr. Przedszkola nr 6 w Mielcu:

-Bardzo rozważnie podajemy dzieciom jedzenie, które mogłoby powodować te zakrztuszenia, a więc winogrona kroimy, parówki również nie podajemy w całości, tylko kroimy je wzdłuż.


Katarzyna Cygan, prezes Fundacji Prometeo w Mielcu

-Każda sytuacja jest indywidualna, dochodzą emocje, dochodzi otoczenie, nie zawsze jest ta komfortowa sytuacja, żeby tę pierwszą pomoc udzielić, w wyniku stresu pewne rzeczy się zapomina, mamy takie urządzenie dostępne i mamy ten komfort.


Ważne by o tym wszystkim pamiętać, bo w ciągu roku w szkołach, przedszkolach i żłobkach dochodzi do około 70 tysięcy wypadków z udziałem dzieci, często zagrażających ich życiu lub zdrowiu.

Źródło:
TVP3 Rzeszów