Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych 40 Plus w gminie Komańcza

Marek Winiarski 2024-10-19
UDOSTĘPNIJ:
Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych 40 Plus w gminie Komańcza
Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych 40 Plus - im dłużej trwa - tym wzbudza większe zainteresowanie. Co ważne, sprawdza się nie tylko w miastach, bo rośnie świadomość, że badania pozwalają wykryć choroby, które przez lata mogą rozwijać się bezobjawowo. Dziś z takich badań korzystali mieszkańcy gminy Komańcza. Nie zniechęcił ich nawet mróz, pięć stopni poniżej zera.

Z terenu gminy Komańcza, na badania profilaktyczne zarejestrowało się 50 osób, ale przyszło o wiele więcej, czemu sprzyjały dzień wolny od pracy i fakt, że przebadać się można było także bez rejestrowania.

W pakiecie podstawowym wykonywana jest m.in. morfologia krwi, profil lipidowy, stężenie glukozy i oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych oraz dodatkowo dla mężczyzn badanie PSA - wykrywające nowotwór prostaty.

W mniejszych miejscowościach jest też problemem z dostępem do badań.

Konrad Ślazyk - kierownik ośrodka zdrowia w Komańczy:
" W ośrodku zdrowia mamy też punkt pobrań, on funkcjonuje trzy dni w tygodniu, ale tak naprawdę cześć ludzi nie ma takiej możliwości dojazdowej właśnie w ciągu tygodnia, dlatego weekend też jest fajnym dniem, żeby tutaj właśnie pobrać pacjentom krew. Komańcza jest powierzchniowo jedną z największych gmin w Polsce. Niektóre sołectwa oddalone są od siedziby gminy nawet o 17-20 kilometrów".

W gminie Komańcza jest około 2 tys. mieszkańców w wieku powyżej 40 lat. Odsetek tych, którzy skorzystali z badań wciąż rośnie.

Roman Bzdyk - wójt gminy Komańcza:
"Jest to 15 procent populacji, wcześniej takie badania, pierwsza edycja miała miejsce w kwietniu, teraz kontynuujemy przez trzy dni te badania i wierzymy, że cykliczność i dostępność takich badań wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców".

Jutro, mobilny punkt pobrań krwi będzie w Rzepedzi, też na terenie gminy Komańcza.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na Podkarpaciu badania wykonało prawie pół miliona osób w wieku powyżej 40 lat, w tym prawie 95 tysięcy po raz drugi. Więcej wykonano tylko w województwach wielkopolskim i mazowieckim.

Źródło:
TVP3 Rzeszów