W przypadku programu stypendialnego dla studentów pierwszego roku, kluczowe są bardzo dobre wyniki na maturze z matematyki biologii chemii czy fizyki.
Katarzyna Kuczmenda - wicedyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu:
"To stypendium wypłacane jest jednorazowo wynosi 3 tysiące złotych. O wsparcie mogą ubiegać się studenci, którzy na egzaminie maturalnym otrzymali co najmniej 75 procent z przedmiotów tzw. ścisłych na poziomie rozszerzonym".
Załatwienie formalności powinno zając tylko kilka minut, termin mija już w piątek. Warunek otrzymania wsparcia to rozpoczęcie studiów na uczelniach w regionie. W minionych latach skorzystało sporo osób, w tym roku na program zarezerwowano 350 tysięcy złotych.
Samorząd województwa realizuje siedem różnych programów stypendialnych, co kosztuje rocznie 16 milionów złotych. W ramach projektu "Poszerzając horyzonty" wspiera np. młodych utalentowanych sportowców. 750 tysięcy złotych rocznie to z kolei budżet programu "Nie zagubić talentu". Wspiera też lekarskie specjalizacje deficytowe - w tym przypadku program adresowany jest do studentów kierunku lekarskiego, którzy zadeklarują podjecie zatrudniania w regionie i wybór takiej deficytowej specjalizacji.