Nowa atrakcja w kolbuszowskim skansenie

Krzysztof Kuchaj 2024-10-06
UDOSTĘPNIJ:
Nowa atrakcja w kolbuszowskim skansenie
Dziś udostępniono zwiedzającym pochodzący z początku XX wieku budynek plebanii wiejskiego proboszcza. Wewnątrz wiernie odtworzono kancelarię i częścią mieszkalną. To kolejny obiekt pokazujący życie mieszkańców rzeszowskich i lasowiackich wsi.

Budynek plebanii został przeniesiony do skansenu z Ostrów Tuszowskich. To wyjątkowo piękny obiekt, a do tego z ciekawą historią. Pochodzi z 1904 roku, ale został wybudowany z drewna po rozebranym kościele z XVII wieku.

Prace przy plebanii i jej wyposażeniu trwały kilka lat. Na podstawie dawnych publikacji i wspomnień odtworzono kancelarię proboszcza, jadalnię, sypialnię oraz pokój gościnny. Wewnątrz są zabytkowe meble i inne eksponaty, które pochodzą ze zbiorów skansenu oraz muzeum diecezjalnego w Rzeszowie.

Plebania to ostatni obiekt ekspozycji plenerowej, pokazującej jak wyglądało kiedyś wiejskie probostwo. W jego skład wchodzą też: drewniany kościół z dzwonnicą, spichlerz, stajnia i stodoła.

W kolbuszowskim skansenie można zobaczyć kilkadziesiąt najróżniejszych obiektów pokazujących jak żyli i pracowali mieszkańcy dawnych wsi. To między innymi pochodzące z XIX i początków XX wieku chałupy, stajnie oraz szkoła, kuźnia, młyn i wiatraki.

Źródło:
TVP3 Rzeszów