85. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Anna Tomczyk 2024-09-17
UDOSTĘPNIJ:
85. rocznica sowieckiej napaści na Polskę
Dziś przypada 85. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. 17 września obchodzony jest też Światowy Dzień Sybiraka. W Rzeszowie uroczystości odbyły się przed pomnikiem ofiar - w Parku Sybiraków. Zgromadziły między innymi tych, którzy doświadczyli zsyłki w głąb ZSRR.

"Najmilsza Córeczko, moja Basieńko! W dniu Imienin, Córko Droga z głębi serca ślę życzenia.... Niech Ci życie miłem będzie, nie zaznając w nim nic złego..." Tak jeszcze w 1955 roku z dalekiej Syberii pisał do pani Barbary ojciec Józef Niżankowski - lwowski maszynista, działacz AK, zesłaniec, ofiara reżimu sowieckiego. Pani Barbara przechowuje nieliczne syberyjskie pamiątki jako córka i jako polska patriotka. Dziś pani Barbara przyszła na uroczystości pod Pomnik Sybiraków w Rzeszowie, bo tak dyktowało jej serce. Dzieli ten sam los co inni związkowcy z Rzeszowskiego Oddziału Sybiraków.

Pani Danuta urodziła się już na Syberii. W chłodzie, głodzie i chorobach ledwo przeżyła. Wróciła z rodzicami do Polski w wieku 2 lat. Na taką katorgę, ekstremalne zimno i głód Związek Sowiecki naraził blisko 300 tys obywateli polskich.

Gdy 17 września Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczypospolitej w ramach tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego między Rosją i Niemcami - zaczęły się aresztowania przez NKWD, eksterminacje i deportacje.

17 września obchodzony jest również jako Światowy Dzień Sybiraków. Co przypomina? Cztery masowe deportacje z lat 1940-41 i późniejsze i tysiące Polaków wywożonych bydlęcymi wagonami w głąb ZSRR. Reżim i zacieranie śladów polskości, a potem długie lata radzieckiej propagandy.

Rzeszowski Oddział Sybiraków powstał 35 lat temu. Zrzesza 80 członków, większość to dzieci zesłańców, rodziny i patrioci, dla których 17 września to data, jaka już nigdy nie może zniknąć z podręczników polskiej historii.

Źródło:
TVP3 Rzeszów