Uwierzyła, że inwestuje 50 tysięcy w metale szlachetne

Karolina Ciesielska 2024-08-13
UDOSTĘPNIJ:
Uwierzyła, że inwestuje 50 tysięcy w metale szlachetne
Pięćdziesiąt tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu jarosławskiego. Kobieta uwierzyła, że inwestuje pieniądze w metale szlachetne, ropę i kryptowaluty. Szybki i bezpieczny zysk obiecywali fałszywi doradcy finansowi.

Nasza rozmówczyni chce pozostać anonimowa. Zgodziła się na spotkanie, żeby przestrzec innych przed oszustwem, którego padła ofiarą.

- Dla mnie jest wstyd ponieważ nie przypuszczałam, że dam się wciągnąć w coś takiego gdzie zawsze jestem ostrożna ale przez podejście tych osób uwierzyłam, że wyjdę na prostą.

Zaczęło się od ogłoszenia na portalu społecznościowym. Inwestycja na giełdzie miała gwarantować szybki i duży zysk. Rzekomi doradcy namówili kobietę najpierw do mniejszych wpłat, potem do zaciągnięcia pożyczek. Kiedy chciała wypłacić pieniądze - zaczęły się groźby.

- …że będę weryfikowana pod kątem prania brudnych pieniędzy będzie poinformowany mój pracodawca, wszystkie banki, sprawa może trafić do sądu.

49-latka zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję. Straciła prawie 50 tys. zł. Podobnych przypadków jest więcej a to tylko niektóre przykłady oszustw znalezionych w internecie.

Piotr Marek, naczelnik wydziału informatyki śledczej CBZC w Rzeszowie - Zachęcają do inwestowania w walutę elektroniczną, akcje, obligacje państwowych spółek, które są sygnowane bardzo często popularnymi osobami czy osobami publicznymi.

Pieniądze zamiast na rzekome inwestycje trafiają jednak na konta przestępców, którzy coraz częściej zaczynają korzystać z nowych technologii.

Piotr Wojtunik, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie - Może zdarzyć się, że w słuchawce usłyszymy głos przypominający głos bliskiej osoby - jest to możliwe przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Jeśli rozmówca namawia nas na przykład na wpłacenie kaucji za rzekomo spowodowany wypadek - najlepiej rozłączyć się, skontaktować z krewnym i zgłosić sprawę na policję. Tak zrobili w ostatnich dniach mieszkańcy powiatu jasielskiego. Fałszywi policjanci chcieli wyłudzić od dwóch mężczyzn w sumie blisko 100 tys. zł.

Źródło:
własne