Skuteczne leczenie udarów z refundacją NFZ

Beata Wolańska 2024-07-22
UDOSTĘPNIJ:
Skuteczne leczenie udarów z refundacją NFZ
Ponad 180 zabiegów trombektomii mechanicznej wykonali w ubiegłym roku lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. To jedyna placówka z regionu, która brała udział pilotażu Ministerstwa Zdrowia. Od lipca zabieg udrażniania tętnic mózgowych znalazł się w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ. Co znaczy, że przy odpowiednim sprzęcie i specjalistach będzie go można z refundacją wykonywać także w innych szpitalach, a to może mieć wielkie znaczenie dla pacjentów z udarami, bo w tym przypadku bardzo liczy się czas.

Jerzy Gorczyca trafił do rzeszowskiego szpitala z objawami udaru. Karetka przywiozła go spod Stalowej Woli. Jak się okazało, w jego przypadku wystarczyła tzw. tromboliza, czyli leki rozpuszczające skrzep w naczyniach krwionośnych mózgu, ale to nie zawsze wystarcza. Gdy w grę wchodzi zator w głównych naczyniach krwionośnych mózgu, ratującym życie zabiegiem jest trombektomia mechaniczna. Ratuje to mózg przed postępującym niedotlenieniem i uszkodzeniami. Neurolodzy z rzeszowskiego szpitala już wiedzą, że u wielu pacjentów to jedyna szansa na życie i ograniczenie poudarowej niepełnosprawności.

Tylko w ubiegłym roku takich zabiegów było w Rzeszowie ponad 180, ale tylko w Rzeszowie dzięki refundacyjnym decyzjom ma się teraz zmienić, a powstanie nowych ośrodków zminimalizuje czas transportu chorych.

Co roku na Podkarpaciu dochodzi do ok. 4 tysięcy udarów mózgu. Z medycznych statystyk wynika, że u co najmniej 10 proc. pacjentów jedyną metodą leczenia to trombektomia.

Źródło:
TVP3 Rzeszów