Szpital ma własny robot od końca 2022 roku. Wcześniej lekarze korzystali ze sprzętu wypożyczanego na osiem dni w miesiącu. Pierwsze operacje - związane z rakiem prostaty - wykonywali urolodzy z certyfikatami chirurgii robotycznej. Teraz pracuje tu na zmianę cztery zespoły lekarskie, a ich doświadczenie z każdym zabiegiem rośnie.
Dotychczas najwięcej było robotycznych operacji raka prostaty, ale stale rośnie też liczba zabiegów ginekologicznych. Zespół ginekologów-onkologów wykonał ich już 228.
Robot to przedłużenie ręki chirurga, ale bardziej stabilne i dokładne, bo dzięki endoskopowej kamerce pole operacyjne jest nawet 10-krotnie powiększone. Ma to znaczenie między innymi w operacjach jelita grubego wykonywanych w Rzeszowie od roku. Zmianę nowotworową można precyzyjnie usunąć, nawet w trudnej lokalizacji.
Stąd stałe rozszerzenie liczby zabiegów wykonywanych robotycznie. Już były pierwsze operacje guzów nerki. W planach jest wykorzystanie da Vinci w leczeniu raka pęcherza i żołądka. W rozwoju ośrodka pomaga też stale zwiększany zakres refundacji, który w tym momencie dotyczy trzech rodzajów operacji robotycznych. Wszystkie są wykonywane w Rzeszowie.