Sukces naukowców Politechniki Rzeszowskiej na Międzynarodowych Targach Wynalazków Intarg w Kielcach

Beata Bartman 2024-06-09
UDOSTĘPNIJ:
Sukces naukowców Politechniki Rzeszowskiej
Wrócili z nich z 4 medalami i 2 wyróżnieniami. Na targach rywalizowało kilkadziesiąt uczelni, jednostek naukowych i przedsiębiorców z całego świata, którzy przedstawili ponad 300 wynalazków. Jeśli chodzi o Politechnikę, jury doceniło m.in technologię wytwarzania nawozów z wykorzystaniem osadów z oczyszczalni ścieków.

Zespół naukowców z katedry Inżynierii i Chemii Środowiska Politechniki 4 lata temu rozpoczął prace nad tym projektem. Naukowcy stworzy kombinację składników, która może być wykorzystywana w rolnictwie, a którego bazą są osady z oczyszczalni.


prof. Adam Masłoń, Politechnika Rzeszowska

-Same osady ściekowe są bogate w substancje organiczne, w azot i fosfor, natomiast nie mają w swoim składzie potasu, magnezu i wapnia, czyli takich składników, które są mikroelementami dla rozwoju rośliny.


Naukowcy wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenia z badań nad materiałami pylistymi ze skał i właśnie nimi wzbogacili osady. Konieczne jest też przetworzenie w wysokiej temperaturze - tak powstaje granulat, który może trafić na pola.


Wynalazek został doceniony złotym medalem. W sumie naukowcy wrócili z czterema medalami i dwoma wyróżnieniami. Jeśli chodzi o badania nad nawozem organiczno - mineralnym już gotowa jest pełna dokumentacja techniczna, dzięki czemu tę technologię można zastosować w oczyszczalni ścieków.


prof. Adam Masłoń, Politechnika Rzeszowska

-Udało nam się również uzyskać patent na ten wynalazek, wobec czego technologia jest prawnie chroniona i to też jest dla nas duża satysfakcja. W ostatnim czasie podpisaliśmy wstępne porozumienie z oczyszczalniami ścieków na wdrożenie tej technologii i myślę, że w przyszłym roku uda nam się już wyprodukować ten materiał z osadów ściekowych.


To rozwiązanie ważne dla rolnictwa ale i środowiska, bo osady z oczyszczalni nie mogą trafiać na składowiska.


prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej

-Bardzo nas to cieszy jako uczelnię, bo to jest potwierdzenie po pierwsze wysokiego poziomu badań naukowych, bo nie da się zrobić nowoczesnych rozwiązań nagradzanych na międzynarodowych targach bez badań naukowych na najwyższym światowym poziomie, po drugie dowodzi to rozpoznania potrzeb otoczenia.


Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej otrzymali także złoty medal za nawóz płynny wytwarzany z odcieków po odwodnianiu osadów ściekowych oraz wyróżnienie czeskiego urzędu prawa przemysłowego. Ten wynalazek też chroniony jest patentem.

Źródło:
TVP3 Rzeszów