Pomnik stanął u zbiegu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej w centrum Lubaczowa. Jest wykonany z brązu ma prawie 3metry wysokości. Upamiętnia postać żołnierza i generała polskiego wojska , którego postać jest ważna dla Lubaczowa ale też całego Podkarpacia.
Dariusz Iwaneczko, dyr. Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
- Urodził się w Nisku, tutaj się wychowywał, w Sokalu kończył gimnazjum i tutaj właśnie w 1918 roku podobnie, jak Stanisław Maczek dążył do Lwowa, aby wyzwolić go z rąk ukraińskich wojsk, tak samo Stanisław Dąbek dążył do Lubaczowa, aby tutaj organizować struktury wojska polskiego. Ważny dla armii polskiej w 20-leciu międzywojennym.
Generał Stanisław Dąbek był pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego, Dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża w czasie kampanii wrześniowej.
Anna Huk, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - Myślę, ze pamięć jest tą rzeczą bardzo istotną, dzięki której trwa ciągłość narodu. Takie znaki, symbole w postaci odsłanianych pomników są niezwykle istotne.
Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 6 grudnia, nie przypadkowo bo właśnie w tym dniu w 1918 r. Lubaczów został wyzwolony przez wojska pod dowództwem gen. Dąbka:
Teresa Pamuła, posłanka PiS - Dla naszego środowiska jest to bardzo ważne wydarzenie. Ten pomnik będzie przypominał nam historię, ale też mówił o przyszłości. Bo przyszłość w tej chwili jest bardzo ważna.
Budowę pomnika zainicjowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, a inwestycję wsparł finansowo Instytut Pamięci Narodowej. Autorem projektu jest artysta Marek Dryniak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zenon Swatek, starosta lubaczowski - Od lat zabiegaliśmy o to, myśleliśmy o realizacji tego pomysłu, który zrodził się w gronie regionalistów, historyków związanych z Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, z Muzeum Kresów.
W uroczystości uczestniczył wnuk starszego brata gen. Dąbka:
Stanisław Nowak, wnuk brata gen. Dąbka - Dla mnie to wydarzenie ma podwójny wymiar, bo z jednej strony czcimy wujka, gen. Dąbka, jako niezłomnego żołnierza, patriotę, postać historyczną , ale z drugiej strony jest to członek naszej rodziny, człowiek, którego bardzo nam brakło, naszej rodzinie. W wyniku jego śmierci 19 września 1939 r. Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas w związku z tym szczególnie wzruszająca.
Starania o powstanie pomnika gen. Dąbka rozpoczęły się w roku 2016. Sfinansowały go samorządy gminy, miasta i powiatu lubaczowskiego oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.
Swój udział miał też marszałek województwa i gmina Horyniec Zdrój. Cały odlew figury sfinansował IPN. A wszystko kosztowało 330 tysięcy złotych.