Coraz więcej osób decyduje się na powrót do kraju i zakłada własne firmy

Beata Bartman 2021-11-13
UDOSTĘPNIJ:
Coraz więcej osób decyduje się na powrót do kraju i zakłada własne firmy
Kiedyś pracowali za granicą, teraz w kraju sami zatrudniają innych. Ostatnie dane potwierdzają, że choć płace w Polsce wciąż są niższe niż na Zachodzie, skala powrotów jest największa od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W ciągu trzech lat do kraju mogło wrócić nawet 300 tysięcy Polaków. Dzięki temu nowe firmy powstały m.in. w gminie Tryńcza.

Daniel Czupik w Tryńczy w powiecie przeworskim prowadzi firmę Chromostal. Kiedyś wyjechał za chlebem, pracował w Niemczech i Belgii. Pan Daniel zaczynał od jednoosobowej działalności gospodarczej, zajmował się spawalnictwem. Dziś realizuje duże zamówienia deweloperów i stale poszerza działalność. Nowoczesny laser do cięcia stali za blisko milion złotych i nowoczesna prasa krawędziowa to ostatnie zakupy. W tym przypadku pomogły programy pomocowe dla przedsiębiorców.

W gminie Tryńcza w trakcie rozruchu są trzy takie firmy. Największą perspektywą na nowe miejsca pracy jest jednak decyzja o reaktywacji Fabryki Wagonów w Gniewczynie, która ma produkować nowoczesne wagony towarowe spełniające unijne normy hałasu. To efekt kilku lat starań samorządowców i posłów. PKP Cargo odkupiły od słowackiej spółki Forespo grunty, na których stoją hale fabryczne. Majątek zakładu to również 7,5 kilometra torów kolejowych.

O nowe miejsca pracy pytają także pracujący za granicą mieszkańcy gminy. W najbliższych miesiącach mają zostać ogłoszone decyzje w tej sprawie.

Źródło:
Aktualności