O potrzebie budowy przejścia Malhowice - Niżankowice między Polską a Ukrainą mówiło się od wielu lat. W 2012 roku doszło do wymiany not dyplomatycznych między rządami Polski i Ukrainy. W roku 2018 starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę, a w grudniu 2019 roku minister finansów zapewnił pieniądze na finansowanie inwestycji. 18 sierpnia podpisano umowę z wykonawcą, firmą Strabag.
Jeszcze w trakcie przebudowy drogi wojewódzkiej prowadzącej do przyszłego przejścia granicznego archeolodzy natrafili na relikty z czasów wpływów rzymskich. Między III a V wiekiem naszej ery była tam duża osada specjalizująca się w wyrobie ceramiki. Teraz na placu budowy dokonano kolejnych cennych odkryć.
Na nowym przejściu ma być 10 pawilonów kontroli paszportowej - po 5 dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych. Wybudowane zostaną również: budynek zakładu obsługi przejścia granicznego, budynek "tax free" i magazyn materiałów niebezpiecznych, a także maszt radiowy, parking dla służb, drogi i ogrodzenia. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna. Pierwsi podróżni mają je przekroczyć w 2025 roku.