Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie to najlepsze szkoły na Podkarpaciu tak wynika z ogólnopolskiego rankingu liceów i techników opublikowanego przez magazyn Perspektywy. Oceniając szkoły brano pod uwagę sukcesy w olimpiadach oraz wyniki matur. W przypadku techników liczył się również rezultat egzaminów zawodowych.

„Szkoła to poszerzony dom rodzinny” słowa Jana Pawła II, patrona liceum sióstr Prezentek to od ponad 20 lat motto placówki. Dziś uczy się tu ponad 800 uczniów szkoły średniej, gimnazjum i podstawówki. Od 2006 roku w Ogólnopolskim Rankingu magazynu Perspektywy rzeszowskie liceum jest na Podkarpaciu numerem jeden. Podobnie w tym roku.

Siostra Anna Telus, dyrektor LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie - Tworzymy przede wszystkim środowisko chrześcijańskie i dajemy szansę rozwoju, po prostu uznajemy, że dobrzy chrześcijanie zasługują na to, żeby mieć dobrą szkołę i cieszymy się, że jesteśmy. Mamy nadzieję tą dobrą szkołą, gdzie uczniowie przychodzą, aby się rozwijać i podejmować to z radością.

Uczniowie twierdzą, że szkoła stawia na pomysłowość i kreatywność. Na przykład przyszli lekarze walczą o podium w olimpiadach biologicznych, a mistrzowie matematyki w ubiegłym roku wzięli udział w międzynarodowych zawodach w Rio de Janeiro.

Wiktoria Jezuit, uczennica Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie - Jestem bardzo zadowolona z tego, jaką ta szkoła gwarantuje nam atmosferę. Jest to atmosfera sprzyjająca rozwojowi pasji, bo ja nigdy nie traktowałam tak naprawdę nauki ani konkursów jako obowiązku.

Przemysław Bednarski, uczeń Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie - Dużo dają mi nauczyciele pracujący u nas w szkole, dzięki którym mogę się rozwijać, którzy motywują mnie do pracy.

Powody do zadowolenia ma też Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie. Według rankingu Perspektyw to najlepsze technikum w naszym regionie i szósta taka placówka w Polsce.

Anastazja Harabin-Pudło, wicedyrektor Technikum nr.5 w Krośnie - To szkoła, która stwarza warunki do pracy, do rozwijania się, przede wszystkim to jest kadra nauczycielska, ale również nie wolno nam zapominać przede wszystkim o uczniach, mamy świetnych uczniów.

Szkoła powstała 67 lat temu, a do 2002 roku była znana jako krośnieński Elektryk. Dziś uczy się tu ponad pół tysiąca uczniów, między innymi na kierunkach: technik elektryk, informatyk i elektronik wojskowy. O wysokim poziomie nauczania świadczą między innymi wyniki ostatnich matur egzamin zdało tu 95 procent uczniów. Aż 98 procent absolwentów rozpoczęło studia.

Igor Łopatkiewicz, uczeń Technikum nr 5 w Krośnie - Uczę się elektroniki. Wybrałem tę szkołę dlatego, że mogę się uczyć tutaj zawodu i daje to taką przewagę na starcie na przyszłość będę miał już jakiś zawód, doświadczenie. Karol Witusik, uczeń 4 klasy technikum uważa, że to właśnie dzięki szkole udało mu się zająć wysokie miejsca w dwóch ogólnopolskich olimpiadach z elektroniki.

W pierwszej setce magazynu Perspektywy znalazły się także inne podkarpackie szkoły. Doceniono: I LO w Krośnie oraz I Społeczne LO w Tarnobrzegu. Spośród techników w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych szkół w Polsce są też: Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle oraz Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu.