Dziesięć lat temu krośnieński „Mechanik” dostał dwa nowe samoloty ultralekkie i cztery szybowce przystosowane do szkolenia. Szkoła jako pierwsza w kraju miała kształcić pilotów, ale sprzęt przez dekadę stał w hangarze. Brakowało finansowania takich lekcji. Teraz krośnieńskie firmy oraz organizacje związane z lotnictwem chcą fundować stypendia na szkolenie lotnicze. Na początek 4-5 uczniom.
Stypendystami mogą zostać uczniowie z najwyższą średnią na świadectwach, którzy pomyślnie przejdą badania medyczne. Szkoleniem zajmie się Spółka Lotnisko Krosno, z którą szkoła podpisała umowę.
Krośnieński „Mechanik” ma nowoczesne trenażery lotu na szybowcach, ale też zaawansowane symulatory pilotażu samolotów komunikacyjnych, metrologii, nawigacji oraz radionawigacji. Korzysta z nich Centrum Lotnicze w Chełmie, ale mogą być też bazą do poszerzenia edukacji lotniczej w Krośnie. Zainteresowanie jest duże.
Inicjatywa szkolenia uczniów krośnieńskiego "Mechanika" na pilotów szybowcowych to start do ich dalszego kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej czy w Centrum Lotniczym w Chełmie.