Było dostojnie i elegancko, bo musztra to podstawowy element szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego oraz kadetów klas wojskowych. I właśnie ci ostatni dziś prezentowali to, co ćwiczyli przez ostatnie miesiące. Każda szkoła miała swój plan na wygraną.
Maciej Mazurczak, nauczyciel klas mundurowych z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu - Dziewczyny trenowały no to jest 3, 4 razy w tygodniu po godzinę, dwie tej musztry paradnej nazwijmy to układu choreograficznego, oprócz tego te elementy musztry tej klasycznej, którą się preferuje w wojsku.
Dziś można było podpatrzeć jak przyjmować postawę zasadniczą i swobodną, oddawać honory, poruszać się z bronią i bez niej, czy formować szyki . Uczniowie klas wojskowych prezentowali program podstawowy oraz dowolny, nie dłuższy niż 5 minut. Odpowiedzialność czuli wszyscy i dowódca grupy i jej członkowie.
Mikołaj Szczutek, Liceum Ogólnokształcące w Dynowie - Wszystko musi być dopracowane, tu nie ma tak po prostu, że idziemy cos na żywca robimy, no jednak trzeba umieć przygotować wszystko.
Michał Kwolek, instruktor Bieszczadzkiego Zespół Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych - Połowa chłopaków, połowa dziewczyn, żeby nikogo nie dyskryminować, to zdecydowaliśmy się na mieszaną drużynę.
Ale były i te składające się z samych dziewcząt. Tak jak w przypadku XIV Liceum Ogólnokształcącego W Rzeszowie, które w ogólnej klasyfikacji zdobyło najwięcej punktów.
Amelia Wesołowska, XIV LO w Rzeszowie - Dla mnie noszenie munduru jest określę to że to jest duma i zaszczyt, bo sądzę, że osoba, która chce pójść w stronę wojska musi mieć jakieś zasady w życiu.
Andrzej Korytko, Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji - Mamy coraz więcej dziewczyn, które wstępują do naszych klas wojskowych widzimy to z roku na rok, ze jest ich coraz więcej, chcą się pokazać, chcą się sprawdzić.
Widać to w statystykach. Z 1500 uczniów klas wojskowych na Podkarpaciu 30 % stanowią kobiety.
Artur Chapski, Szef Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji - Młodzież jest tutaj zakorzeniona, tu są tradycje, ta młodzież ma to u siebie w genach, jest potężny patriotyzm. Potężna odpowiedzialność, z czego jest bardzo dumny z tej młodzieży.
W regionie jest aż 65 klas o profilu wojskowym - w 23 szkołach ponadpodstawowych.