Pilzno. Rowery z przeszłości zupełnie jak nowe

Krzysztof Kuchaj 2025-03-09
UDOSTĘPNIJ:
Pilzno. Rowery z przeszłości zupełnie jak nowe
Wyjątkowa kolekcja zabytkowych rowerów Pawła Dziedzica z Pilzna. Ma ich już 50, w tym niezwykle rzadkie egzemplarze dziecięce, pochodzące z lat 30-tych ubiegłego wieku. Każdy ma ciekawą historię, rozwiązania techniczne i co najważniejsze jest sprawny.

To pochodzący z 1935 roku rower, który powstał w słynnej wytwórni Franciszka Zawadzkiego w Warszawie. Mimo upływu 90 lat zachowało się oryginalne malowanie pojazdu oraz opony na drewnianych jeszcze obręczach. Ciekawa jest także zębatka oraz uchwyt lampy - zrobione na specjalne zamówienie i sygnowane nazwiskiem producenta. Równie wyjątkowe są dwa kolejne rowery - ten trójkołowy z 1930 roku przeznaczony był dla najmłodszych. Z tego korzystały już nieco starsze dzieci ( clip 1454 ) - dziś to prawdziwa rzadkość.

- Zachowało się ich niewiele bo były przekazywane z dziecka na dziecko i się niszczyły więc były wyrzucane. On się zachował w oryginalnym malowaniu z szyldem, jest to rower z 1931 roku - "Wiśniewski i Syn Częstochowa wytwórnia" dodatkowo ma tabliczkę rejestracyjna z Częstochowy bo wtedy rowery były rejestrowane.

Obecny wygląd zabytkowych rowerów to efekt wiedzy i ciężkiej pracy pana Pawła. Który na odnawianie kolejnych pojazdów poświęca często po kilka miesięcy. Dbając o wszystkie detale, ale także to, by każdy rower był sprawny. Teraz kolekcjoner z Pilzna skupia się wyłącznie na przedwojennych pojazdach polskiej produkcji.

- Właśnie pokazać jak były wyposażone, jak były pomalowane, jakie było oświetlenie, tablica czy saszetka żeby pokazać historię Polski, mówić o niej i przywracać te historię.

W kolekcji jest już 50 jednośladów, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku. A także ponad 300 najróżniejszych rowerowych akcesoriów. Niedawno do zbioru dołączyły specjalne okulary chroniące kiedyś rowerzystów przed muchami. Oraz dwa pamiątkowe kufle z wizerunkiem cyklistów, które pan Paweł dostał od przyjaciół z Wielkiej Brytanii. Całą jego kolekcję można zobaczyć w Prywatnym Muzeum Rowerów Zabytkowych w Pilznie.

Źródło:
własne