Dawna kaplica domowa Lubomirskich w Przeworsku otwarta dla zwiedzających

Beata Bartman 2025-03-02
UDOSTĘPNIJ:
Dawna kaplica domowa Lubomirskich w Przeworsku otwarta dla zwiedzających
W Pałacu Lubomirskich w Przeworsku po trwających dwa lata pracach otwarto dawną kaplicę domową Lubomirskich. Przez lata w tej części zabytkowego obiektu był najpierw składzik, później biblioteka naukowa. Obecnie jest w niej prezentowana wystawa "Powrót ordynata" . W przyszłości ma tu powstać ekspozycja o charakterze sakralnym przypominająca m.in. o obecności w Przeworsku zakonu Bernardynów i Bożogrobców. Otwarcie kaplicy to kolejny etap prac prowadzonych w Muzeum od kilku lat.

Kaplica domowa książąt Lubomirskich została wzniesiona w ramach rozbudowy pałacu zainicjowanej przez księcia Henryka Lubomirskiego. Po wojnie, gdy w pałacu było ognisko muzyczne i przedszkole, dawną kaplicę wykorzystywano jako składzik, później jako bibliotekę naukową, teraz przywrócono jej dawny charakter. Odrestaurowano stiuki, sztukaterie i marmuryzację ścian. Książę Andrzej- ostatni ordynat - pisał w swoich dziennikach, że często modlił się tu z rodziną. W kaplicy odprawiane były majówki, a często także msze. Właśnie tu powróciły po latach jego szczątki. Trumna wystawiona była w kaplicy przed pogrzebem, o którym teraz przypomina prezentowana tu wystawa "Powrót ordynata".

W gablotach można zobaczyć pamiątki związane z pogrzebem - numizmaty wybite specjalnie na tę okoliczność i dwa eksponaty uratowane z kaplicy, które wróciły do Przeworska.

W przyszłości muzeum chce tu organizować wystawy poświęcone sztuce sakralnej. Już wiadomo, że w Noc Muzeów prezentowana będzie gotycka rzeźba Madonna z dzieciątkiem. Kaplica to kolejny etap prac na terenie należącym do muzeum, już planowane są kolejne.

Na terenie parku w sąsiedztwie domu ogrodnika i rzeki Mleczki powstała też nowa atrakcja - staw, który jest zaznaczony na starych mapach katastralnych. Wcześniej przeprowadzono remont oranżerii alejek, w parku pojawiły się tez nowe ławki i oświetlenie.

Źródło:
TVP3 Rzeszów