Próby nielegalnego przemytu odzieży ze skór chronionych zwierząt

Katarzyna Prokopowicz 2025-01-09
UDOSTĘPNIJ:
Próby nielegalnego przemytu odzieży ze skór chronionych zwierząt
Na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Korczowej i Medyce funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili nielegalny przewóz odzieży wykonanej ze skór chronionych zwierząt. Futra z rysia rudego i wilka szarego, a także torebka ze skóry warana i pytona przewożone były bez wymaganych zezwoleń.

Pierwszą w nowym roku próbę nielegalnego przewozu torebki ze skór warana i pytona udaremnili celnicy kontrolujący podróżnych na granicy w Medyce.


Podkomisarz Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

-Ona była przewożona przez 26-letniego obywatela Ukrainy, to był kierowca busa, który nie posiadał odpowiednich dokumentów, które są wymagane i konieczne w przypadku przewozu przez granicę tego typu przedmiotów.


Jak tłumaczył, miał jedynie pomóc został jedynie poproszony o to, aby przewieźć ten towar przez granicę.


W ostatnich dniach grudnia w Korczowej, podczas rutynowej kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski z Ukrainy zatrzymano mężczyznę i dwie kobiety, którzy nie posiadali zezwolenia na przewóz futer z rysia rudego i wilka szarego. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przypomina, że podróżni mają obowiązek znać przepisy dotyczące takich przewozów. Za popełnienie przestępstwa grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


St. asp. Sylwia Okoniewska, koordynator ds. Cites Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

-Przewóz przez granicę jest oczywiście możliwy w sposób legalny, wymagane jest natomiast przedstawienie odpowiednich zezwoleń, a takie zezwolenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska zarówno na okazy martwe, jak i żywe.


Tylko w 2024 r. na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili 50 prób nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim.


Podkomisarz Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

-Łącznie zatrzymaliśmy ponad 5700 okazów. Były to zwierzęta żywe, spreparowane, ale także różnego rodzaju galanteria, odzież, torebki , portfele wykonane ze skór chronionych zwierząt. Zatrzymaliśmy również koralowce, czy wyroby z morsa.


Ograniczenia związane z przewozem przez granicę chronionych roślin i zwierząt regulują przepisy Konwencji Waszyngtońskiej. Pomagają chronić je przed wyginięciem.

Źródło:
TVP3 Rzeszów