Każdy z nas ma do wyboru trzy miejsca, w których podczas świąt lekarz udzieli nam niezbędnej pomocy gdy taka będzie potrzebna:
Zespół ratownictwa medycznego pod numerem 112 – w sytuacji wymagającej natychmiastowej pomocy, gdy nie możemy sami zgłosić się do szpitala,
- Samodzielne zgłoszenie się na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub izbę przyjęć szpitala – w sytuacji wymagającej natychmiastowej pomocy, gdy możemy sami zgłosić się do szpitala,
- Telefoniczny kontakt lub osobista wizyta w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – w sytuacji niewymagającej natychmiastowej pomocy, ale jednocześnie na tyle poważnej, że nie możemy czekać aż otwarta będzie poradnia naszego lekarza rodzinnego.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzieli porady:
- w warunkach ambulatoryjnych, czyli w poradni
- telefonicznie, jeśli będzie to wystarczające,
- w domu pacjenta, w przypadkach medycznie uzasadnionych.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent skorzysta w razie:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
- istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia,
- zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej,
- infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką,
- bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych,
- bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych,
- biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej otwarte są od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku). Przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy). Nie trzeba rezerwować wizyty, a pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Adresy placówek, w których pacjent uzyska pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdują się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ. 32 takie placówki są na terenie naszego województwa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać poradnię poza Podkarpaciem.
A co zrobić, gdy podczas świąt boli ząb?
W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni doraźnej opieki stomatologicznej. Poradnie pracują w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Adresy czterech podkarpackich placówek znajdują się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i szybkiej diagnostyki. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.
Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego. Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.
Pod bezpłatnym i całodobowym numerem telefonu 800 190 590 każdy uzyska wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci NFZ podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.