Międzygminna komunikacja publiczna w powiecie sanockim

Marek Winiarski 2024-12-06
UDOSTĘPNIJ:
Międzygminna komunikacja publiczna w powiecie sanockim
Cztery samorządy powiatu sanockiego utworzyły międzygminną komunikację publiczną. To efekt braku porozumienia z Sanokiem. Miasto zażądało od ościennych gmin zmian w rozliczaniu usług przewozowych. Te nie chciały więcej płacić, więc zorganizowały się same.

Samorząd Sanoka rozliczania połączeń miejskiej komunikacji z gminami na zasadzie procentowego udziału w kosztach przewozu pasażerów. Twierdził, że dotuje mieszkańcom innych gmin przejazdy na terenie miasta. We wrześniu, burmistrz wypowiedział trzem gminom dotychczasowe warunki umowy przewozów. Dwu innym umowy wygasają końcem roku.

Dla Sanoka koszt utrzymania takiej komunikacji przekraczał 10 milionów złotych. Gminy dopłacają nieco ponad 2 miliony złotych i więcej płacić nie chcą.

Dlatego cztery samorządy zawarły porozumienie o utworzeniu międzygminnej komunikacji. Dziś dołączył do nich samorząd Zagórza, który równolegle chce zachować połączenia sanockiej komunikacji miejskiej.

Połączenia będą realizowali dwaj prywatni przewoźnicy na zlecenie gmin. Na każdej nowej linii komunikacyjnej, samorządy zamierzają pozyskać dopłatę od wojewody w wysokości 3 złotych za tak zwany wozokilometr. Jedno z takich nowych połączeń powstanie między Bukowskiem a Nowotańcem. Bilety miesięczne na nową sieć komunikacyjną będą dostępne w siedzibach gmin, wiejskiej Sanok, Bukowska, Zarszyna i Tyrawy Wołoskiej od 15 grudnia.

Źródło:
TVP3 Rzeszów