Jurorzy nagrodzili Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, który w twórczy sposób potrafił sprostać wyzwaniom stawianym przez arcydzieła literatury. Powieść Stefana Żeromskiego już w chwili wydania wywołała kontrowersje. „Dzieje grzechu” to historia młodej dziewczyny z dobrego domu, która łamie wszystkie wpojone jej zasady.
Tomasz Domagała, juror, krytyk teatralny
- Młoda reżyserka Daria Kopiec z perspektywy kobiecej rozprawia się z tym, co kobiece - najpierw z tym, co kobiety mogą zrobić dla kobiet, a dopiero później z tym, co powinny zrobić z samym patriarchatem.
Oprócz nagród realizacyjnych, przyznano także aktorskie, które powędrowały do m.in. Agaty Kuleszy za rolę w „Matce” oraz Roberta Żurka za rolę Stanisława Wokulskiego w „Lalce”. Doceniony również zespół aktorski tego spektaklu.
Jan Nowara, dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
-Z wielką radością przyjmujemy fakt. Lalka, gatunek który podjęliśmy po raz pierwszy, taki czysty gatunek musicalowy, znalazła tak duże uznanie wśród jurorów.
Nagrodę Publiczności odebrał Teatr im. Stefana Jaracza, który wystawił „Amadeusza”. Podczas spotkań widzowie obejrzeli łącznie osiem spektakli konkursowych, na podstawie dzieł mistrzów literatury.
Juliusz Chrząstowski, juror, aktor
-Oczekiwaliśmy od arcydzieł literatury tego, jak prezentują się dzisiaj – na ile są "klasyką żywą", na ile potrafią rezonować we współczesnym widzu, na ile opowiadają historie, które stają się ważne.
Na zakończenie spotkania łotewski Teatr Lipawa wystawił spektakl Elmārsa Senkovsa inspirowany greckimi mitami
Valters Sielis, dyr. artystyczny Liepajas Teatris z Łotwy
-Ten spektakl jest wielką przygoda z formą, jest - także dla nas - eksperymentem, sztuka nawiązuje do źródeł, do klasyki. Uwaga widza jest skupiona nie na słowach, a czynach oraz emocjach.
Oprócz spektakli w programie festiwalu znalazły się także czytania performatywne, wystawa plakatu teatralnego oraz koncerty.