Festiwal zainaugurował spektakl „Spektrum” Fundacji Sztukmistrze z Lublina. Artyści łączą w nim elementy akrobatyki, teatru, żonglerki i pantomimy. Jest swoistym zapisem artystycznych poszukiwań przy wykorzystaniu technik teatru fizycznego.
Jakub Szwed, Fundacja Sztukmistrze
-Dla nas, dla artystycznej braci i sióstr, to jest spotkanie, w którym możemy sobie powiedzieć tak, słuchajcie to fajnie że to robimy, to ważne że to robimy, jesteśmy sobie potrzebni i możemy czerpać z siebie i siłę i inspiracje, dlatego, że ja nie byłem nigdy na festiwalu, na którym nie zobaczyłbym czegoś nowego.
Ideą festiwalu jest pokazanie jak młodzież myśli, jak postrzega otaczającą ją rzeczywistość, także tę zakulisową. Stąd pomysł by gospodarzem festiwalu była młodzieżowa grupa teatralna Wariates.
Przemysław Płatek, Grupa Teatralna Wariates:
-Uczestniczenie w takim festiwalu jest niesamowitym doświadczeniem, szczególnie że dla wielu z nas jest to pierwszy raz, kiedy uczestniczymy naprawdę w takim dużym teatralnym na troszeczkę większą skalę, niż tam nasze trochę mniejsze premiery i przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń między wszystkimi zespołami, które tutaj do nas przyjeżdżają.
Poza zaproszonymi teatrami występującymi gościnnie, będą to młodzieżowe zespoły teatralne z Wadowice, Andrychowa, Jarosławia, Lublina, Krzesławic i Jasła. Przy doborze repertuaru, organizatorzy kierują się słowami pomysłodawcy festiwalu, nieżyjącego już Henryka Wichniewicza.
Agnieszka Kaszczyszyn, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
-Że młodzież nie akceptuje fałszu, że ten fałsz widzi i tak samo widzi to, że tych umiejętności nie ma i tej prawdy na tej scenie nie ma, więc idąc tym tropem dobieramy spektakle, które uważamy, że są dobre.
Do formuły festiwalu powrócono po kilku latach przerwy. Wstęp na spektakle, fora i warsztaty teatralne jest bezpłatny. Szczegóły festiwalu można poznać na internetowej stronie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.