O zagrożeniach czyhających w świece realnym i wirtualnym trzeba z młodymi ludźmi rozmawiać w sposób przyciągający uwagę. Nie po to, by straszyć, ale przygotowywać ich na rzeczywiste i potencjalne niebezpieczeństwa.
Wiesław Leśniakiewicz, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
-Znakomicie ten pomysł wpisuje się w nowoczesną wizję ochrony ludności, obrony cywilnej, gdzie element edukacyjny będzie jednym z kluczowych elementów powszechnej edukacji społecznej, którą będziemy chcieli opierać i na edukacji szkolnej.
Stąd udział w wydarzeniu uczniów klas mundurowych z Podkarpacia oraz Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego.
Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności ale też z bliska przyjrzeć się ofercie pracy w służbach i porozmawiać z funkcjonariuszami.
Uczestnicy imprezy mieli też okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych - np. stworzonym przez firmę z Podkarpacia Indywidualnym Zestawem Ochrony Ludności. To rozwiązanie przygotowane z myślą o samorządach, instytucjach ale także osobach prywatnych.
Grzegorz Śmigiel:
-W skład tego zestawu wchodzą środki ochrony, wykrywania zagrożeń, dekontaminacji i pierwsza pomoc.
Częścią wydarzenia był także I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa, poświęcony tematyce zagrożeń z jakimi styka się młodzież. W jego trakcie zaprezentowano raport na temat współczesnych patologii wśród uczniów przygotowany przez WSPiA.
prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej
-Chcemy także wespół ze służbami tworzyć taki system młodzieży przed różnymi zagrożeniami.
Temu ma służyć Podkarpacki Model Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży opracowany przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dziś podpisano umowę o jego wdrożeniu w szkołach regionu.