Nowe atrakcje turystyczne w łańcuckim Zamku

Krzysztof Kuchaj 2024-07-14
UDOSTĘPNIJ:
Nowe atrakcje turystyczne w łańcuckim Zamku
Do Muzeum - Zamku w Łańcucie trafił właśnie zabytkowy fortepian należący do Teodora Leszetyckiego - wybitnego pianisty i pedagoga, który właśnie na tym instrumencie uczył gry między innymi Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei w otaczającym zamek parku, turyści mogą już zobaczyć nową fontannę, której dzięki archiwalnym zdjęciom, udało się przywrócić wygląd z czasów ostatnich właścicieli łańcuckiej rezydencji.

To najnowszy eksponat we wnętrzach łańcuckiego zamku. Pochodzący z 1882 roku wiedeński fortepian trafił tu dzięki porozumieniu z Towarzystwem Muzycznym im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Instrument należał bowiem do tego wybitnego pianisty, kompozytora i pedagoga, który - co ciekawe - w 1830 roku urodził się w łańcuckim zamku, gdzie jego ojciec udzielał lekcji muzyki córce właściciela rezydencji. I właśnie w Łańcucie rozpoczęła się światowa kariera Teodora Leszetyckiego.

Wyjątkowy fortepian prezentowany jest w Salonie Narożnym zamku. Wciąż jest sprawy, dlatego będzie także wykorzystywany podczas koncertów organizowanych w rezydencji.

Na odwiedzających ją turystów czeka także inna atrakcja. To fontanna obok dawnej ujeżdżalni. Przez lata była nieczynna, ale dzięki archiwalnym zdjęciom udało się przywrócić jej wygląd z czasów ostatnich właścicieli zamku. Na środku znajduje się wykonana z brązu rzeźba młodzieńca duszącego węża, która do Łańcuta trafiła z Włoch pod koniec XIX wieku.

Kilka lat temu, także dzięki archiwalnym zdjęciom, przywrócono w dawny wygląd ogrodu włoskiego łańcuckiego zamku, z dwiema fontannami oraz rzeźbą "Bachusa na panterze". To teraz szczególnie piękne miejsce - obsadzone tak jak za czasów Potockich głównie begoniami i szałwią, a w donicach - agapantami.

Źródło:
TVP3 Rzeszów