Pomoc ARiMR dla poszkodowanych rolników

Anna Weselak, Adam Bienias 2024-06-24
UDOSTĘPNIJ:
Pomoc ARiMR dla poszkodowanych rolników
Rolnicy, którzy w związku z gradobiciem stracili swoje uprawy, powinni najpierw zgłosić się do urzędu gminy po protokół z szacowania szkód a potem złożyć oświadczenie o przyznanie płatności do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O szczegółach wsparcia dla poszkodowanych mówiono dziś w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Harta w gminie Dynów i krajobraz jak po bitwie. Kilkanaście minut gradobicia wystarczyło, by stracić niemal wszystkie uprawy. W przypadku tego gospodarstwa to blisko 20 hektarów kukurydzy. Jedyne źródło utrzymania.

Krzysztof Trześniowski, rolnik z Harty - Jak żyję nie widziałem czegoś takiego, ludzie są starsi co mają po 90 ,95 lat, nie pamiętają takich rzeczy.

Krzysztof Nowak, rolnik z Harty - W tej okolicy to jest wszystko stracone, nie ma nic, nie ma kukurydzy, nie ma ziemniaków, nie ma nic, w sumie widać to co na tych budynkach, wszystko porozbijane.

Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej - Po prostu część naszej plantacji została zmieciona z pól, zostały tylko kikuty po zbożach.

Straty w uprawach to nie jedyny problem. Większość mieszkańców nie była ubezpieczona.

Adam Dziedzic, poseł PSL - Trzecia Droga - Będę zabiegał, żeby pojawiły się środki na zniwelowanie tych nieszczęsnych skutków właśnie gradobicia.

Wojciech Piech, wójt Gminy Dynów - Tutaj przygotowujemy procedury przyznawania tej pomocy i w porozumieniu z wojewodą takie procedury niedługo wystawimy na stronie internetowej, mieszkańcy będą mogli się do nas zgłaszać z wnioskami. I na podstawie tych wniosków będziemy szacować straty.

Rolnicy powinni zgłosić wystąpienie szkody do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aby uzyskać protokół z szacowania szkód muszą zgłosić się z kolei do swojego urzędu gminy.

Sławomir Styka, zastępca dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR w Rzeszowie - Wnioski są proste, należy podać znak sprawy, numer gospodarstwa, nazwisko gospodarza, opisać co się stało, jaka powierzchnia, dobrze żeby to oświadczenie, które będzie złożone zawierało również protokół oszacowania strat przez komisję powołaną przez odpowiedniego wojewodę.

Dla rolników z terenu powiatu rzeszowskiego uruchomiono dodatkowe numery telefonów. Informacje dotyczące składania wniosków i możliwości wsparcia można uzyskać pod numerami: 17 864 15 03 lub 17 860 22 41.

Źródło:
własne