Dla PSL-u i Polski 2050 to początek drogi w wyborach samorządowych. Koalicja ma być kontynuowana.
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL - Jedziemy razem do wyborów samorządowych. Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe utworzą wspólny komitet wyborczy do Sejmików, do powiatów, do gmin będziemy tworzyć wspólne komitety na poziomie wyborów samorządowych.
Ta deklaracja to efekt dobrego wyniku Trzeciej Drogi w wyborach parlamentarnych.
Szymon Hołownia, przewodniczący Polska 2050 - Koncept Trzeciej Drogi się sprawdził i nie ma po co szukać nowych rozwiązań i zmieniać zwycięskiej ekipy.
Teraz pora na konkrety czyli na przykład kandydata na prezydenta Rzeszowa. Trzy lata temu zarówno PSL jak i Polska 2050 z Koalicją Obywatelską i Lewicą poparły Konrada Fijołka.
- Czy rozważacie to, aby ponownie poprzeć Konrada Fijołka?
- Wie Pan ja przypuszczam, że kandydatów będzie kilku. No będziemy wybierać tego kandydata, który będzie najlepszy, bo to jest przede wszystkim gwarancja dla mieszkańców, że będą realizowane ich postulaty. mówi - Adam Dziedzic, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga
- Ale nie wykluczacie tego?
- A rozmowy trwają oczywiście.
Potwierdza to również prezydent Rzeszowa, który deklaruje ponowny start w wyborach. Poparcie obecnej koalicji rządowej pozwoliło mu w 2021 roku wygrać w pierwszej turze.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa - Byłoby fajnie móc taki sygnał współpracy dalej przekazać naszym mieszkańcom i cieszyć się tym poparciem ze strony ugrupowań, które rzeczywiście już teraz tworzą koalicję rządową. Tak rozmawiam te pierwsze rozmowy są całkiem dobre, nawet i dziś będę je kontynuował zatem liczę na to poparcie i mam nadzieję, że tak się stanie.
W wyścigu o fotel prezydenta stolicy Podkarpacia Fijołek ma już kontrkandydata. To profesor Jacek Strojny, którego wspiera stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa. Strojny chce w pierwszej kolejności zabiegać o poparcie organizacji społecznych. Choć nie zamyka się na rozmowy z partiami politycznymi.
Jacek Strojny - Jeżeli partie dojrzeją do tego, żeby rozmawiać o tym jak sprawnie dostarczać usługi publiczne i jakie powinny być właściwe kierunki miasta, rozwoju miasta to jak najbardziej jesteśmy otwarci na rozmowy. Rozmawiać trzeba z każdym. Natomiast w tym momencie mam wrażenie partie zajmują się przede wszystkim sobą, a nie społeczeństwem i jego potrzebami.
W wyborach na prezydenta Rzeszowa nie zamierza startować Ewa Leniart, poprzednio kandydatka Prawa i Sprawiedliwości.
- Myślę, że w związku z tym, że zupełnie niedawno zostałam wybrana i obdarzona zaufanie prawie 40 tysięcy mieszkańców województwa, którzy zdecydowali o tym, że widzą we mnie posła. Zatem zapewne mandat posła będę sprawować nadal.
Nie wiadomo też czy Zjednoczona Prawica wystawi wspólnego kandydata w wyborach. W 2021 roku w Rzeszowie na prawicy walczyli ze sobą Ewa Leniart z Marcinem Warchołem, którego wtedy wsparł prezydent Tadeusz Ferenc. Na wspólnej konferencji Warchoł deklarował.
- Będę startował jako kandydat obywatelski, bezpartyjny i niezależny. Rezygnuje z polityki warszawskiej na rzecz pracy dla Rzeszowa. (wypowiedź z 10 lutego 2021 roku)
Dziś Warchoł przekonuje, że ważniejsza jest praca w Sejmie.
- Muszę być pracować w Sejmie i reprezentować moich wyborców, którzy mnie poparli w tak dużej ilości 27 tysięcy z całego Podkarpacia i niestety nie mogę w tej chwili podjąć decyzji o kandydowaniu w Rzeszowie.
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się w kwietniu.