Ponad 2 miliardy euro. Rozliczanie funduszy unijnych dla Podkarpacia

2023-12-08
UDOSTĘPNIJ:
Ponad 2 miliardy euro. Rozliczanie funduszy unijnych dla Podkarpacia
W Rzeszowie zebrał się dziś Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Chodzi o rozliczenie ponad 2 miliardów 200 milionów euro z funduszy europejskich, które trafiły do naszego województwa. Najlepsze inwestycje zrealizowane w ramach programu nagrodzono dziś w konkursie Mistrzowskie zmiany.

Do końca roku korzystający z regionalnego programu operacyjnego mogą jeszcze wydawać pieniądze w ramach przyznanych dotacji. Do połowy przyszłego roku muszą złożyć wniosek o płatność. Na tej podstawie urząd marszałkowski - na początku 2025 roku złoży dokumenty do Komisji Europejskiej, które będą podstawą rozliczenia programu.

Wojciech Magnowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego - Wciąż jeszcze kilkaset projektów jest na etapie realizacji, więc wszystko jeszcze może się wydarzyć. Natomiast my robimy wszystko aby całość alokacji została spożytkowana dla rozwoju naszego regionu.

Budżet regionalnego programu operacyjnego przekroczył 2 miliardy 200 milionów euro. Te pieniądze miały ogromny wpływ na rozwój województwa podkarpackiego.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego - Projekty te są realizowane z montażem finansowym środków UE i środków własnych. Pobudzają, zwiększają możliwości inwestycyjne każdej gminy. Też wpływają na rozwój przedsiębiorczości, innowacji, no i też wchodzą w sferę społeczną.

Najlepsze inwestycje i działania zrealizowane dzięki funduszom europejskim nagrodzono dziś w konkursie Mistrzowskie Zmiany. Statuetki rozdano w siedmiu kategoriach.

Wioletta Rejman, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego - Kapituła miała twardy orzech do zgryzienia. Projekty zgłoszone w tym roku były bardzo dobre, przemyślane, ale przede wszystkim bardzo dobrze promowane.

Mistrzem Konkurencyjności zostało Podkarpackie Centrum Innowacji. W kategorii Zdrowie zwyciężył Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie, za projekt realizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Z kolei Mistrzem modernizacji wybrano gminę Jawornik Polski. Jurorzy docenili przebudowę zespołu pałacowo-parkowego w Hadlach Szklarskich. Odrestaurowano tam zabytkowy dworek i wybudowano kompleks basenów z zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Obiekt w krótkim czasie stał się turystycznym hitem.

Stanisław Petynia, wójt Gminy Jawornik Polski - To, co dzieje się w Hadlach Szklarskich, które jeszcze kilka lat temu były pustym miejscem ruiną, która stwarzała problem naszemu samorządowi. A teraz tysiące turystów, dziesiątki miejsc pracy. To jest to o co chodzi w środkach z Unii Europejskiej.

W kategorii zrównoważony rozwój nagrodzono budynek dziennego domu pomocy osobom niepełnosprawnym w Besku. Tytuł mistrza kultury i turystyki otrzymała z kolei gmina Olszanica za ośrodek Bieszczad-Ski w Wańkowej. W kategorii edukacja statuetka trafiła do Regionalnego Centrum Robotyki w Grodzisku Dolnym, a mistrzem wrażliwości społecznej zostało Stowarzyszenie Radość z Dębicy za otwarte w październiku Kino Radość.

Mariola Kądzielawa, kierownik zakładu Aktywności Zawodowej w Dębicy - W Kinie Radość są zatrudnieni pracownicy z niepełnosprawnością. To oni tworzą to miejsce. Swoją wrażliwością, swoim ciepłem sprawiają, że chce się tam przychodzić.

Kapituła przyznała też wyróżnienie specjalne dla PKP Polskich Linii Kolejowych za rewitalizację linii na odcinku Padew Narodowa - Mielec - Dębica. Nagrodę Mistrza Internautów otrzymała natomiast gmina Białobrzegi za budowę ośrodka wsparcia dla seniorów w Korniaktowie Południowym.