Zyski pięciu gmin powiatu rzeszowskiego ze wspólnej gospodarki odpadami

2023-07-25
UDOSTĘPNIJ:
Zyski pięciu gmin powiatu rzeszowskiego ze wspólnej gospodarki odpadami
Niższa opłata za odbiór śmieci i większa świadomość ekologiczna. To najważniejsze efekty współpracy pięciu gmin z powiatu rzeszowskiego. Samorządy powołały Celowy Związek Gmin Eko-logiczni i prowadzą wspólną gospodarkę odpadami. A korzystają na tym mieszkańcy.

Błażowa, Hyżne, Lubenia oraz miasto i gmina Dynów - to pięć samorządów, które dostrzegły, że duży może więcej... i taniej. Szukając recepty na coraz droższy odbiór śmieci - szybko policzyli, że razem są w stanie wynegocjować lepszą cenę dla mieszkańców. Tak powstał Celowy Związek Gmin Eko-logiczni.

Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej - Mieszkańcy płacą jedne z najniższych opłat za gospodarowanie odpadami na Podkarpaciu, bo to jest 23-24 złote od jednego mieszkańca miesięcznie.

To możliwe, ponieważ śmieci od wszystkich mieszkańców gmin, należących do związku - czyli 33 tysięcy osób - odbiera ta sama firma, wybrana w jednym przetargu. Teraz to Gospodarka Komunalna w Błażowej.

Adam Skoczylas, wójt gminy Lubenii - Nie ma żadnych skarg co do działalności tej firmy, wszystko jest w terminie odbierane. Także to była trafna decyzja.

W ramach miesięcznej opłaty, mieszkańcy mogą też bez limitów korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Można tu przywieźć śmieci, których nie wyrzuca się do kosza, albo po prostu większe ilości materiałów do recyklingu. Gospodarka odpadami to jednak tylko jeden z elementów działalności w ramach związku gmin. Równie ważny - to edukacja ekologiczna.

Beata Zaremba, dyrektorka Biura Celowego Związku Gmin Eko-logiczni - Przeprowadzamy akcje sprzątania świata, w tym roku odbył się też pierwszy międzygminny festyn pod hasłem Czyste Powietrze - nasza wspólna sprawa, gdzie właśnie były szerzone te działania proekologiczne.

To ustawowy obowiązek samorządów, jednak tu realizowany wyjątkowo sumiennie. Mieszkańcy dostali poradniki dotyczące segregacji śmieci, z alfabetycznym spisem odpadów i wskazaniem, do którego kubła powinny trafić. Rozdawane są zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. Dla najmłodszych przygotowano edukacyjne kolorowanki. Powstała nawet gra planszowa, której bohaterami są maskotki organizacji. To wszystko przynosi efekty.

- Jest lepszy współczynnik, jeżeli chodzi o poziomy recyklingu. Prowadzimy też kontrole w terenie, jeżeli chodzi o segregację, niemniej jednak myślę, że głównie przez prowadzone działania edukacyjne ta segregacja jest lepsza.

Mieszkańcy mogą też korzystać z aplikacji na smartfony. Jest tu słowniczek pojęć, harmonogram odbioru śmieci czy lokalizacje PSZOK-ów. Celowy Związek Gmin Eko-logiczni to jedyna taka inicjatywa w województwie i jedna z nielicznych w Polsce.