Klub Akademicki IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, to tu działa świetlica "Przyjdź i odpocznij. Nauka, zabawa, relaks". Zajęcia organizowane są dla dorosłych i dzieci.
Mykola Voronin - Co tydzień mamy mniej więcej taki sam harmonogram, natomiast wymieniają się też nam zajęcia. Od kilku tygodni również prowadzone są takie warsztaty dla tych rodziców, którzy już tutaj są, na przykład, gdzie szukać pracy, jak poprawnie napisać CV, na jakich stronach poprawnie to CV dodać.
Największym powodzeniem cieszą się kursy języka polskiego, oferowane są tu też porady prawne i zajęcia z psychologiem. Dzieci mogą pobawić się z animatorami, ale co najważniejsze spotkać się ze swoimi rówieśnikami. A to sposób na to, by choć na chwilę zapomnieć o trudnych przeżyciach. Wiele z nich, z dnia na dzień musiało opuścić swoje domy. Tak jak 9-letnia Eliza.
-
Do Polski Przyjechałam w lutym, między innymi z babcią. Najbardziej cieszą mnie tutaj zajęcia z języka polskiego, dużo już rozumiem, ale jeszcze nie do końca potrafię rozmawiać o polsku. Mam już tu wiele koleżanek, z którymi razem się bawimy, z każdym dniem rozwijam nowe zainteresowania.
Irena Pavlik - Ja przyjechałam 12 marca, z synem 12-letnim, nie chciałam żeby słyszał bomby, choć wtedy tego u nas nie było, ale na razie jest.
Do świetlicy przychodzą nie tylko uchodźcy z Ukrainy, ale też osoby, które przyjęły ich pod swój dach
Jak przywieźliśmy je do domu i one tak stanęły bezradnie w przedpokoju z tymi dziećmi na rękach, pomyślałam sobie, że ten obraz jest tak niesamowity, że będę go pamiętała do końca życia
Pani Anna mieszka niedaleko Rzeszowa, w marcu do swojego domu przyjęła sześć osób z Ukrainy, trzy panie i troje dzieci.
Anna Miechowicz - Te sceny, które oglądaliśmy we wszystkich telewizjach myślę, że wstrząsnęły nami, nie trzeba specjalnej empatii, żeby poczuć, to co czuje człowiek wygnany.
Dlatego tak ważne są między innymi takie miejsca dla uchodźców. Z zajęć w świetlicy, codziennie korzysta co najmniej kilkadziesiąt osób. Nowością są zajęcia ze studentami filologii angielskiej w ramach klubu dyskusyjnego „Speaking Club”.