W gminie Bukowsko nie znajdziemy już tradycyjnego gminnego ośrodka pomocy społecznej, kojarzonego przeważnie z zasiłkami dla ubogich. Zastąpiło go właśnie Centrum Usług Społecznych - z osobnym wejściem i pomieszczeniami, w których wszyscy mają zapewnione wsparcie. Takie jak porady prawne, psychologiczne czy terapia dla rodzin.
Gmina postarała się o udział w takim pilotażu w w ubiegłym roku, a we wrześniu z nim wystartowała. Dostała ponad milion złotych. Chce na różne sposoby działać na rzecz swoich mieszkańców.
W ramach tego pilotażu powstały m.in. trzy świetlice wsparcia dziennego dla dzieci. W wioskach Pobiedno, Bukowsko, i Nowotaniec. Kolejna będzie w Nadolanach. To nie tylko miejsce zabaw, ale też pomocy w nauce. Każde dziecko, które potrzebuje wsparcia psychologa - również go dostaje, nie czekając w kolejkach do specjalistów w przychodniach. Jest też pomoc logopedy i specjalistów, którzy w razie potrzeby pomogą w wyrównywaniu szans edukacyjnych.
Wójt Bukowska zabiegał o realizacje takiego pilotażu na swoim terenie.
Problemy współczesnych rodzin to często sprawy opiekuńczo-wychowawcze wobec dzieci. To również nałogi w rodzinach i kwestie prawne. Takim zadaniom jest w stanie stawić czoła właśnie punkt informacyjno-konsultacyjny, jaki gmina stworzyła w ramach pilotażu.
Gmina już widzi efekty działania centrum. To między innymi powrót dzieci do szkół z rodzin, które miały od lat problemy wychowawcze. To też skuteczna terapia rodzin. Centrum ma w planach wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, ale też akcje na rzecz zdrowia czy kultury.
W gminie Bukowsko mieszka 5,5 tysiąca osób, wiele - na terenach popegeerowskich.
Pierwsze centra usług społecznych w całej Polsce powstały dzięki zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Ustawie o realizowaniu usług społecznych. Pilotażem zajęło się ministerstwo rodziny.