Wystawa ikon w Zarzeczu w powiecie przeworskim

Krzysztof Kuchaj 2019-11-16
UDOSTĘPNIJ:
Fot. Krzysztof Kuchaj
Kilkadziesiąt ikon można zobaczyć na wystawie otwartej w pałacu w Zarzeczu. Powstały w ciągu 400 ostatnich lat w Rosji i Polsce i przedstawiają wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych. Wyjątkowym eksponatem jest gipsowa koszulka, która ozdabiała kiedyś słynną ikonę matki Bożej - Bramy Miłosierdzia znajdującą się w grekokatolickiej cerkwi w Jarosławiu. Publicznie prezentowana jest po raz pierwszy.

Na wystawie można zobaczyć kilkanaście ikon przedstawiających Chrystusa i Matkę Bożą. Część była kiedyś elementami ikonostasów w świątyniach prawosławnych i greckokatolickich. Na przestrzeni wieków w różny sposób przedstawiano Matkę Bożą - miedzy innymi jak Krzew Gorejący lub trzymającą welon, którym w symboliczny sposób obejmuje w opiekę wiernych.

Wyjątkowym eksponatem jest jedna z dwóch tak zwanych koszulek, czyli elementów ozdabiających słynną ikonę "Matki Bożej - Bramy Miłosierdzia" znajdującą się w greckokatolickiej cerkwi w Jarosławiu. Ikona ta czczona jest także w Kościele rzymskokatolickim. Na ekspozycji są też ikony przedstawiające świętych zarówno Kościoła prawosławnego jak i katolickiego. Są też XVIII-wieczne ikony Mikołaja, Jerzego walczącego ze smokiem oraz Michała, który w ręce trzyma miecz, a stopami depcze szatana.

Ikony prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów muzeum w Jarosławiu. Część z nich w ostatnich latach została przekazana placówce przez Krajową Administrację Skarbową. Zostały bowiem odebrane przemytnikom na wschodniej granicy.

Ekspozycję ikon w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu będzie można oglądać do maja przyszłego roku.

Źródło:
Aktualności