Ekologia - to główny cel programu Energia dla wsi. Ma bowiem zmniejszyć wpływ gospodarstw rolnych na środowisko. Ale i poprawić ich efektywność ekonomiczną. W ramach programu można starać się o pieniądze na budowę: instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, elektrowni wodnych i biogazowni. A także magazynów energii pod warunkiem, że ich powstanie związane jest z realizacją jednej z dofinansowanych inwestycji.
W ramach drugiego naboru wniosków - ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne lub jej członkowie. Wysokość pomocy uzależniona jest m.in. od rodzaju instalacji i jej mocy. Będzie można uzyskać dotację od 45 do 65 procent kosztów inwestycji. Oraz pożyczkę - nawet do 100 procent kosztów kwalifikowanych projektu.
Wnioski przyjmowane będą do 19 grudnia lub do wyczerpania środków. W skali kraju do wykorzystanie jest tym razem miliard złotych. Łączny budżet programu Energia dla wsi to 3 miliardy złotych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego - czyli środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO-2. I przeznaczonych na modernizację systemu energetycznego w Unii Europejskiej.