Monitoring w skansenie w Kolbuszowej

Krzysztof Kuchaj 2025-01-19
UDOSTĘPNIJ:
Monitoring w skansenie w Kolbuszowej
W skansenie w Kolbuszowej powstał monitoring składający się z ponad 60 kamer, a także systemu sygnalizacji ostrzegającej o pożarze i włamaniu. To pierwsza tego typu instalacja, która objęła cały, 30-hektarowy teren plenerowej ekspozycji, zapewniając bezpieczeństwo zarówno zabytkowym obiektom, jak i odwiedzającym je turystom.

Na terenie kolbuszowskiego skansenu znajduje się 100 drewnianych obiektów pokazujących jak żyli mieszkańcy dawnych rzeszowskich i lasowiackich wsi. To między innymi kryte strzechą chałupy i budynki gospodarcze, ale także młyn, szkoła, kościół i karczma. Najstarsze obiekty pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Zgromadzono w nich w sumie 17 tysięcy najróżniejszych eksponatów. Dlatego tak ważne było zapewnienie bezpieczeństwa plenerowej ekspozycji.

W skansenie zamontowane zostały 64 kamery, które obserwują nie tylko to co dzieje się na zewnątrz, ale także wewnątrz kilku najcenniejszych obiektów, między innymi w XIX-wiecznym kościele oraz leśniczówce. Dodatkowo zamontowana została sygnalizacja ostrzegająca o pożarze oraz włamaniu. Obraz z kamer oraz sygnały z wszystkich czujników trafiają do całodobowego centrum. Dzięki temu wzrasta nie tylko bezpieczeństwo skansenu, ale także odwiedzających go turystów.

W ramach inwestycji na terenie parku etnograficznego powstała także sieć światłowodowa przesyłająca obraz z kamer i sygnały z czujników do centrum monitoringu, w którym są one dodatkowo zapisywane i przechowywane przez 30 dni. To pierwsza tego typu instalacja w kolbuszowskim skansenie. Kosztowała blisko 5 milionów złotych, które przekazał na ten cel samorząd województwa podkarpackiego.

Źródło:
TVP3 Rzeszów