Szkoła Podstawowa w Korniaktowie Północnym jest najstarszą w gminie Białobrzegi. Powstała bowiem w 1908 roku - dziś uczy się w niej ponad 60 uczniów i przedszkolaków. To z myślą o nich szkoła jest systematycznie modernizowana. Wymieniono już dach o powierzchni ponad 500 mkw. oraz wykonano izolację termiczną stropu.
Teraz trwa ocieplanie ścian, na których ze względu na zabytkowych charakter obiektu i względy bezpieczeństwa kładziona jest 20-centymetrowa warstwa wełny mineralnej.
Katarzyna Szczepańska, dyr. Szkoły Podstawowej w Korniaktowie Północnym:
-Szkoła ogrzewana jest gazem, rachunki w sezonie grzewczym wynoszą ok. 3 tys. zł - czasem więcej w zależności od pogody. Tak to wygląda miesięcznie, w tej chwili liczymy, że po modernizacji będą to znacznie mniejsze kwoty.
Podobne inwestycje trwają także w trzech innych szkołach - Białobrzegach, Woli Dalszej oraz Budach Łańcuckich. Koszt to 2,7 mln zł - z czego większość samorząd dostał z funduszy rządowych.
Poza wymianą dachów i ociepleniem ścian na budynkach zamontowane zostaną także panele fotowoltaiczne oraz nowe kotły gazowe ze specjalnymi urządzeniami elektronicznymi.
Franciszek Masłoń, wójt gminy Białobrzegi:
-Pozwolą w przyszłości na wdrożenie systemu inteligentnego zarządzania ciepłem, to także przyczyni się do optymalizacji kosztów energii, a więc i kosztów utrzymania budynków. Po wdrożeniu tego systemu kotłowniami i ciepłem w tych budynkach można będzie zarządzać za pomocą tableta czy smartfonu.
I zdalnie regulować temperaturę w zależności od warunków atmosferycznych czy potrzeb. Samorząd szacuje, że dzieki termomodernizacji można będzie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie szkół o 30 procent. A tym samym zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych.