Największy projekt Instytutu Polonika uratuje kamienicę królewską we Lwowie

Beata Wolańska 2024-09-14
UDOSTĘPNIJ:
Największy projekt Instytutu Polonika uratuje kamienicę królewską we Lwowie
Niemal 3 miliony złotych to wartość projektu konserwatorskiego realizowanego we Lwowie. Chodzi o Kamienice Królewską - wpisaną na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. To najdroższy projekt konserwatorki realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą i miejsce wyjątkowe dla polskiej historii Lwowa.

Budynek ma niezwykłą lokalizację tuż przy ratuszu na wschodniej pierzei lwowskiego rynku i historię, bo był oficjalną lwowską rezydencją króla Jana III Sobieskiego. I także architektonicznie jest wyjątkowy. Zachwyca między innymi otoczony renesansowymi krużgankami dziedziniec, ale też attyka z zespołem zabytkowych rzeźb. Niestety okna, drzwi, balkony ale też cała fasada i attyka z zespołem rzeźb są w stanie, który dokumentujący prace polsko-ukraiński zespół określił jako awaryjny. Stąd decyzja o rozpoczęciu prac. Wszystko ma potrwać ponad rok i kosztować prawie trzy miliony złotych.

Zdaniem konserwatorów dla wielu zewnętrznych elementów to był ostatni moment. Bo czas, wilgoć i zanieczyszczenia zrobiły swoje i nawet kolor fasady był inny niż pierwotnie. Remont sprawi, że wszystko ma wyglądać jak kilka wieków temu.

Kamienica zbudowana została w 1580 roku dla greckiego kupca Konstantego Korniakta na fundamentach wcześniejszych gotyckich budynków. Później była w posiadaniu Jakuba Sobieskiego, a po jego śmierci - króla Jana III Sobieskiego, który przebudował ją na pałacową rezydencję W kamienicy od roku 1908 do pierwszej okupacji sowieckiej Lwowa mieściło się Muzeum Narodowe im. króla Jana III.

Źródło:
własne