W dniach 6-8 września 2024 r. w zawodach użyteczno-bojowych dowódców sekcji lekkiej piechoty WOT wzięli udział reprezentanci z 12 Brygad OT.
W tegorocznych zmaganiach zawodnicy zmierzyli się z pętlą taktyczną, urozmaiconą dodatkowymi konkurencjami, które wymagały szybkich i trafnych decyzji dowódczych. Sprawdzali również swoją wiedzę teoretyczną, a na zakończenie rywalizowali w zawodach strzeleckich. Rywalizacja dowódców sekcji miała miejsce nad Jeziorem Zegrzyńskim.
Zawody zorganizowała Szkoła Podoficerska SONDA.
– Jedną z konkurencji była pętla taktyczną podczas której czas był liczony od momentu startu do ukończenia marszu, bez przestojów na punktach kontrolnych, gdzie należało wykonać określone zadania. Każdy z zawodników w czteroosobowych zespołach miał za zadanie pokonać trasę z wypełnionym zasobnikiem piechoty górskiej oraz z oporządzeniem taktycznym z płytami balistycznymi i bronią. W związku z tym od zawodników wymagana była wysoka kondycja fizyczna oraz silna odporność na stres – mówił kpr. Bartłomiej, uczestnik zawodów z 3 Podkarpackiej Brygady OT.
Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli przygotowania do zawodów z dużym wyprzedzeniem, poprzez liczne treningi.
– Walka była zacięta, jednak determinacja do zwycięstwa, wielogodzinne treningi oraz mnóstwo potu, który wylaliśmy na przygotowania, zdecydowały o naszym sukcesie. Te zawody stanowiły doskonałą próbę naszych umiejętności jako dowódców i żołnierzy, a wnioski, które z nich wyciągnęliśmy, będą nam towarzyszyć w nadchodzących latach służby dla Ojczyzny – mówił kpr. Bartłomiej z 33 batalionu lekkiej piechoty z Dębicy.
Spośród 12 Brygad OT żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT zajęli pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji końcowej. Na drugim stopniu podium stanęli żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady OT, a trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.
Indywidualnie w strzelaniu triumfował kpr. Mateusz z 8KPBOT, tuż za nim uplasował się plut. August z 2LBOT, a trzecie miejsce zdobył kpr. Marcin z 19NBOT.
Udział w zawodach użyteczno-bojowych to nie tylko rywalizacja, ale również doskonała forma doskonalenia umiejętności dla dowódców sekcji lekkiej piechoty. Poznanie mocnych i słabych stron własnych oraz zespołu, a także zdobycie nowych doświadczeń, przekłada się na lepsze przygotowanie do realnych działań. W obliczu ciągle zmieniającego się środowiska operacyjnego umiejętność szybkiego adaptowania się oraz skutecznego dowodzenia w sytuacjach kryzysowych stają się kluczowe. Zawody te odgrywają istotną rolę w szkoleniu przyszłych liderów armii.