Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej z nagrodą im. Oskara Kolberga

Anna Sabat 2024-09-12
UDOSTĘPNIJ:
Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej z nagrodą im. Oskara Kolberga
W Zamku Królewskim w Warszawie rozdano dziś nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej" im. Oskara Kolberga. To przyznawane już po raz 49. najważniejsze wyróżnienia dla jej twórców. W tym roku jedno z nich trafiło do Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej.

Tradycyjne muzykowanie stało się cenne, gdy zaczęło zanikać. Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej jest jedną z nielicznych w powiecie przeworskim. Założona w 1993 roku z inicjatywy klarnecisty Henryka Chruściela, dziś odebrała „Ludowego Oskara”.


Henryk Chruściel, kierownik Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej:

-Jest zwieńczeniem i uszanowaniem tego co przez tyle lat – ponad 30 robimy i będziemy się starali – jeszcze dopóki zdrowie dopisze, będziemy się starali krzewić kulturę.


Na skrzypcach, cymbałach, klarnecie i kontrabasie wykonują melodie ludowe, co wcale nie oznacza proste. Najcenniejsze są te zapamiętane w dzieciństwie i zasłyszane od starszych mieszkańców Gniewczyny i Przeworska. Kapela działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Tryńcza.


To już 49. edycja najważniejszej nagrody dla twórców ludowych przyznawanej w Polsce. Jej patronem jest Oskar Kolberg – etnograf i folklorysta. Co roku trafia do artystów, zespołów, stowarzyszeń i badaczy specjalizujących się w promowaniu kultury ludowej.


Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego:

-Tegoroczni laureaci i laureatki są najlepszym przykładem ciężkiej pracy, dzięki której nasza kultura, kultura ludowa nie tylko przetrwała, ale inspiruje i znajduje nowe formy wyrazu w tym współczesnym świecie.


Podkarpacką listę nagrodzonych w Konkursie Nagrody im. Oskara Kolberga otwiera rzeszowski etnograf Franciszek Kotula. W poprzednich edycją otrzymali ją m.in. skrzypek Henryk Marszał oraz rzeźbiarz i poeta - Jan Puk. Jego drewniane zabawki cieszą się popularnością w Europie.

Źródło:
TVP3 Rzeszów