Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Beata Wolańska 2024-07-26
UDOSTĘPNIJ:
Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
26 lipca to rocznica rozpoczęcia akcji Burza na Rzeszowszczyźnie i Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię pułkownika Łukasza Cieplińskiego i od początku swojego istnienia dowołuje się do patriotycznych tradycji AK i WIN. Główną częścią obchodów Dnia Brygady – jednej z najstarszych i największych w strukturach Obrony Terytorialnej, był uroczysty apel z wyróżnieniami dla żołnierzy. Gościem honorowym był dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Bryg. Krzysztof Stańczyk.

3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej sformowano w 2016 roku. Od tego czasu stale się powiększa, dziś to już ponad 3 tysiące ochotników. Wielokrotnie udowadniali, że dewizę brygady: Zawsze gotowi zawsze blisko, realizują w codziennej służbie, pomagając mieszkańcom Podkarpacia w sytuacjach klęsk żywiołowych, podczas pandemii. Rzeszowscy terystorialsi byli też zaangażowani w działania związane z napływem uchodźców po wybuchu wojny na Ukrainie, a także ochronę granicy Rzeczypospolitej.

Żołnierze Obrony Terytorialnej - jednego z pięciu rodzajów polskich sił zbrojnych - już od sierpnia będą podlegać Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego. Ich umiejętności i poziom wyszkolenia potwierdzone zostały m.in. ostatnią certyfikacją przeprowadzoną także na Podkarpaciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ale dla terytorialsów ważne są też tradycje patriotyczne.

3. Podkarpacka Brygada nosi imię pułkownika Łukasza Cieplińskiego, a w święcie Brygady jak zawsze wzięli udział kombatanci Armii Krajowej. Dzień uroczystości jest nieprzypadkowy - 26 lipca 1944 roku na Rzeszowszczyźnie rozpoczęła się Akcja Burza, o czym przypomniał dziś dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, podkreślając współpracę z żołnierzami OT.

Podczas święta Brygady były nagrody i wyróżnienia dla najlepszych żołnierzy i defilada wojskowa. Na zakończenie tradycyjnie już złożono kwiaty przed pomnikiem pułkownika Łukasza Cieplińskiego, patrona podkarpackich terytorialsów.

Źródło:
TVP3 Rzeszów