Podkarpackie - żyj i oddychaj. Umowy samorządów

Beata Wolańska 2024-07-03
UDOSTĘPNIJ:
Podkarpackie - żyj i oddychaj. Umowy podkarpackich samorządów, fot. pixabay
61 samorządów oraz pięć organizacji i instytucji podpisało dziś w Urzędzie Marszałkowskim umowy w ramach projektu Podkarpackie - żyj i oddychaj. To ponad 100 milionów złotych na fachowe doradztwo związane z troską o czystość powietrza. Tak aby mieszkańcy regionu mieli ułatwiony dostęp nie tylko do wiedzy o proekologicznych źródłach ogrzewania, termomodernizacji, czy odnawialnych źródłach energii ale też konkretną pomoc z poszukiwaniu źródeł ich dofinansowania.

W Dębicy dzięki pieniądzom z programu w Urzędzie Miasta powstaną dwa stanowiska, które zajmować się będą tylko i wyłącznie problemem czystego powietrza. To ważne bo to miasto gdzie jego jakość szczególnie w okresie jesiennozimowym jest jedna z najgorszych w skali województwa.

Mateusz Kutrzeba, burmistrz Dębicy - Jesteśmy miastem, które leży w kotlinie, w dolinie rzeki i jeśli nie ma wiatru to powietrze po prostu stoi i drugi problem jest taki, że potrzeba jeszcze takiej edukacji i uświadamiania mieszkańców jeżeli chodzi o wymianę źródeł ciepła z tak zwanych kopciuchów, na bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.

Choć świadomość rośnie to w tej kwestii dużo jest jeszcze do zrobienia. Stąd projekt realizowany z dofinansowaniem UE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Karol Ożóg, wicemarszałek województwa podkarpackiego - Według bazy ewidencji budynków na Podkarpaciu istnieje jeszcze 121 tysięcy kotłów pozaklasowych na paliwo stałe, 107 tysięcy kotłów klasy 3. i 4. Zgodnie z prawodawstwem unijnym do 2028 roku jesteśmy zobligowani do wymiany tych kotłów.

A ich wymiana ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Ale też jakość i długość życia. Dlatego działania w ramach projektu są skupione na tym aby zmotywować do decyzji o takiej wymianie jak najwięcej osób.

Krzysztof Sobejko, wójt Leżajska - Daje narzędzie gminie do tego żeby kontrolować te sprawy w terenie i oprócz tej kontroli daje też drugie narzędzie - można zaprosić mieszkańca aby skorzystał z dofinansowania. Nie tylko pogrozić palcem ale też pokazać środki gdzie można pozyskać środki na ten cel.

Gminy biorące udział w projekcie dostaną dofinansowanie na przeszkolenie pracowników i kilkuletnie finansowanie ich etatów jako doradców ds. powietrza i energii. To oni podpowiedzą co i jak wymienić i gdzie szukać możliwości dofinansowania.

Andrzej Kraska, burmistrz Sokołowa Małopolskiego - Do tych, którzy może jeszcze nie mają tych kwestii technologicznych nie mają tak dobrze opanowanych trzeba ich poinformować bezpośrednio i przekazać te informacje bezpośrednio na papierze i myślę ze rozmowa taka w cztery oczy dużo więcej da niż szukanie po Internecie.

Dziś umowy podpisało 65 podmiotów. Wartość zadań realizowanych przez każdą gminę to 882 tysiące złotych. 95 procent tej kwoty do dofinansowanie. Udział w projekcie to też dodatkowe punkty w ocenie unijnych projektów związanych z ochroną środowiska.

Źródło:
własne