Ochrona mieszkańców w przypadku wojny - analiza studentów Politechniki Rzeszowskiej

Konrad Dudek 2024-06-19
UDOSTĘPNIJ:
Ochrony mieszkańców w przypadku wojny (fot. Lukasz Dejnarowicz/Forum)
To pierwsze takie opracowanie w Polsce i ważny element w dyskusji o odbudowie systemu Obrony Cywilnej w naszym kraju. Studenci Politechnik Rzeszowskiej we współpracy z władzami Niska i Łańcuta przygotowali analizę funkcjonowania miast i ochrony jego mieszkańców w przypadku wojny. Dziś zaprezentowali efekty projektu.

Agresja Rosji na Ukrainę po raz kolejny w historii, w dramatyczny sposób pokazała tragedię ludności cywilnej na terenach objętych działaniami wojennymi.

Mikołaj Czapraga, współautor opracowania - Ten wskaźnik, jeśli chodzi o śmiertelność ludności cywilnej z wojny na wojnę jest coraz większy, dlatego powiedziałbym, że tutaj ludność jest najważniejsza jeśli chodzi o nasz projekt.

Stąd projekt akademicki studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrze na Politechnice Rzeszowskiej, w ramach przedmiotu "gotowość obronna państwa". Ich praca to odpowiedź na pytanie: jak ma działać samorząd w miastach bronionych przez wojsko.

Fryderyk Czekaj, Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej - Podział ludzi w miastach na tych, których trzeba wyewakuować bezwzględnie i problemy jakie stoją przed władzami samorządowymi dla zabezpieczenia ludzi, którzy pozostają w miastach, jeżeli mówimy o tym, że trzeba ich zabezpieczyć w wodę żywność i medycynę.

Za model posłużyło m.in. Nisko, dla którego we współpracy z samorządem studenci opracowali szczegółowy plan ewakuacji ludności.

Karol Skiba, współautor opracowania - Pozyskaliśmy dane, troszkę były one starsze gdyż nie ma teraz tego planu, ogólnie w skali kraju jest on nieaktualny i teraz właśnie rząd planuje wprowadzić od nowa Obronę Cywilną.

Zdaniem doradcy wojewody podkarpackiego ds. bezpieczeństwa opracowanie studentów ma także dodatkowy walor. Są nim jego autorzy

Józef Gdański, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw bezpieczeństwa - Dobrze żeby wysłuchać młodych ludzi, którzy niejako będą stanowić zaplecze systemu ochrony ludności, Obrony Cywilnej, a nawet i militarnych zachowań, bo przecież to są przyszli kandydaci do służby wojskowej, służb mundurowych.

Modele opracowane przez studentów dla konkretnych miast Podkarpacia cechuje tzw. implementacja, czyli możliwość wdrożenia ich przez inne samorządy z regionu i kraju. Osobne opracowania dotyczą zasad postępowania w czasie obrony miasta zakładów pracy, które nie mają znaczenia strategicznego, oraz działanie w tym czasie uczelni wyższych.

Źródło:
własne