Przedwyborczy wtorek na Podkarpaciu

K.Kuchaj, B.Bartman, D.Micał 2024-06-04
UDOSTĘPNIJ:
Przedwyborczy wtorek na Podkarpaciu
O głosy w niedzielnych wyborach do Europarlamentu zabiegali dzisiaj przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Mówili m.in. o rozwoju aglomeracyjnym Rzeszowa, finansowaniu badań naukowych oraz o rolnictwie.

Politycy Koalicji Obywatelskiej przypominali dziś, że 4 czerwca to data szczególna dla Polaków, którzy w wyborach 1989 roku zdecydowali o demokratycznych zmianach w naszym kraju. Podobnie będzie w niedzielę, w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Stąd apel o udział w głosowaniu i poparcie kandydatów Koalicji Obywatelskiej, która w Europarlamencie należy do największej frakcji politycznej i ma realny wpływ na decyzje Wspólnoty, m.in. dotyczące bezpieczeństwa i rozwoju naszego kraju.

Elżbieta Łukacijewska - europosłanka KO, kandydatka do PE:
"20 lat w UE to skok cywilizacyjny, dalsze nasze funkcjonowanie, rozwój, aktywność w PE - to nasze szanse i możliwości, szansa dla następnego pokolenia, nie pozwólmy aby te szanse zmarnowano".

Władysław Ortyl - marszałek województwa i kandydat PiS do Europarlamentu, na konferencji w Jasionce mówił o konieczności rozwoju aglomeracji rzeszowskiej - z unijnym wsparciem i w oparciu o unijne wzorce. Samorządy skupione wokół Rzeszowa ma połączyć m.in. wspólny transport. Taki jak Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, która już ułatwia życie mieszkańcom wokół stolicy województwa.

Władysław Ortyl - marszałek województwa, kandydat PiS do PE:
"O tym, w jaki sposób ta aglomeracja ma się rozwijać, też trzeba mówić w Brukseli, bo polityka miejska jest istotnym elementem polityki spójności, którą prowadzi UE i to jest cenny instrument, cenne działanie. Chcemy, aby powiat rzeszowski i Rzeszowski Obszar Funkcjonalny bardziej otworzył się na dobre rozwiązania, które są w Europie".

Kandydaci Lewicy, których na konferencji przed Podkarpackim Centrum Innowacji wspierała posłanka Dorota Olko, mówili o konieczności zwiększenia wydatków na badania naukowe. Zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, bo każda zainwestowana w naukę złotówka przynosi 10-krotny zysk. Innowacje to kwestia rozwoju gospodarczego, ale też bezpieczeństwa - mówiła liderka podkarpackiej listy Lewicy.

Wiktoria Aleksandra Barańska - kandydatka Lewicy do PE:
"Żebyśmy zadbali o to, aby ta współpraca technologiczna i produkcja nowych rozwiązań w dziedzinie obronności i nie tylko była sprowadzona jak najbardziej się da do Europy, żeby kraje UE się wzajemnie w tym uzupełniały".

W Bachórzu kandydaci Konfederacji na terenie gospodarstwa Eweliny Szczutko, która jest numerem "pięć" na liście partii do Parlamentu Europejskiego, mówili o trudnej sytuacji w polskim rolnictwie. Uważają, że jej rozwiązanie powinno być priorytetem eurodeputowanych z Polski w nadchodzącej kadencji. Przekonywali, że Konfederacja jako jedyna partia starała się realnie pomagać rolnikom.

Tomasz Buczek - kandydat Konfederacji do PE:
"Konfederacja zawsze stała ramię w ramię z rolnikami. Wtedy kiedy rządził PiS i rolnicy mieli z tego powodu problemy, wted kiedy rządziła i rządzi obecnie Platforma i tych problemów nie naprawiano wtedy kiedy zgodzono się na handel bezcłowy z Ukrainą".

Źródło:
TVP3 Rzeszów