Wynalazek Politechniki Rzeszowskiej nagrodzony na międzynarodowych targach

2021-07-04
UDOSTĘPNIJ:
Wynalazek Politechniki Rzeszowskiej nagrodzony na międzynarodowych targach
Zespół naukowców z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Politechniki Rzeszowskiej z nagrodą na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji. Ich wynalazek to sposób na elektroniczne monitorowanie tankowania paliwa, z wykorzystaniem radiowej identyfikacji obiektów.

- W normalnych warunkach bierzemy pistolet nalewczy, wkładamy go do baku paliwa i rozpoczynamy proces tankowania. Normalnie może zdarzyć się taka sytuacja, że weźmiemy pistolet nalewczy i będzie to paliwo wylewane gdzieś na zewnątrz, w tym przypadku bez względu na to, jak byśmy naciskali ten pistolet, to paliwo nie będzie lane, nie można będzie go też ukraść.

Dzięki wdrożeniu w życie tego wynalazku rozwiązany więc zostanie problem np. dużych kopalnianych stacji benzynowych, techniki radiowej identyfikacji obiektów uniemożliwią też nieprawidłowe tankowanie.

- Gdy włożymy ten pistolet nalewczy, jeśli nastąpi prawidłowa identyfikacja radiowa tych dwóch elementów, to rozpocznie się proces nalewania.

To ważne bo niemal każdemu właścicielowi auta zdarza się nieprawidłowo włożyć pistolet do baku, paliwo może się rozlać, co grozi nawet wybuchem oparów. Profesor Piotr Jankowski - Mihułowicz podkreśla, że rozwiązanie można zastosować zarówno do pistoletów do nalewania benzyny etyliny 95, czy oleju napędowego. Inspiracją dla wynalazku były też potrzeby gospodarki.

- Potrzeby kontroli, monitorowania tankowania paliwa, w szczególności w strefach bardzo trudnych, niedostępnych, kopalnianych albo rolniczych, gdzie nie ma obsługi a trzeba realizować ten proces tankowania w sposób bezpieczny dla jakichś autoryzowanych maszyn. To spowodowało, że realizowaliśmy takie prace.

Profesor Jankowski podkreśla, że techniki radiowej identyfikacji obiektów korzystamy codziennie, choć sobie tego nie uświadamiamy, bo umożliwia np. płatności zbliżeniowe w sklepach. Katedra Politechniki Rzeszowskiej już od 20 lat prowadzi działania na rzecz gospodarki. Badania ułatwia nowoczesny i unikatowy w skali światowej kompleks specjalistycznych laboratoriów badawczych i aparatura, która umożliwia badania związane z techniką radiowej identyfikacji obiektów.

Źródło:
Aktualności